GIEONGŽU, Članice grupe dvadeset razvijenih zemalja /G20/ podržale su britanski sveobuhvatni program mjera štednje kojim država pokušava da zauzda rekordan budžetski deficit, izjavio je danas ministar finansija Velike Britanija Džordž Ozborn.
On je rekao novinarima nakon dvodnevnog samita G20 u Južnoj Koreji da su svi sa kojima je razgovarao izrazili podršku onome što je uradio.
“Niko nije izrazio zabrinutost”, rekao je Ozborn, koji je član Konzervativne partije.
Opozicioni laburisti upozorili su da će do sada najoštrije mjere štednje za posljednjih nekoliko decenija potkopati jednu od najbogatijih ekonomija Evrope.
Britanska koaliciona vlada objavila je u parlamentu protekle sedmice detalje najvećeg smanjenja javne potrošnje u zemlji u proteklih nekoliko decenija.
Britanija ima najveći budžetski deficit od sedam ekonomski najrazvijenijih zemalja svijeta, i on iznosi čak 11 odsto brutonacionalnog proizvoda.
Odmah poslije formiranja vlade u maju najavljeno je da ta ekonomska rupa mora da se popuni i to što brže kako bi zemlja prestala da plaća ogromne kamate i zadržala svoj besprjekorni kreditni rejting.
Ozborn je izjavio prošle sedmice da je neizbježno hvatanje u koštac sa budžetskim deficitom.
“Godine u kojima smo neprestano pozajmljivali ostaju iza nas. Kao svako solventno domaćinstvo u zemlji, bićemo sigurni da imamo novac za ono što kupujemo, da imamo prihode koji pokrivaju rashode i da djecu ne opterećujemo kamatama na kamate kredita, koje nismo bili spremni da otplatimo”, rekao je Ozborn.
Među najavljenim mjerama su smanjenja nekih socijalnih davanja, podizanje minimalne starosne dobi za odlazak u penziju na 66 godina i za žene i za muškarce, te ogromno smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru.
Očekuje se da će u naredne četiri godine, oko pola miliona ljudi ostati bez posla.
Najavljene su i velika smanjenja izdvajanja za medije pa će tako pretplata za Bi-Bi-Si biti zamrznuta narednih šest godina.