SARAJEVO, Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH podržao je principe Prijedloga zakona o utvrđivanju visine plata zaposlenih u institucijama BiH, čiji je predlagač predsjedavajući Predstavničkog doma Milorad Živković.
Predloženim zakonom uređuje se način obračuna i visina plata izabranih i imenovanih zvaničnika u najvišim organima izvršne i zakonodavne vlasti u BiH u mandatnom periodu, te reguliše proces donošenja zakona o platama i naknadama ostalih zaposlenih u institucijama BiH i način njihovog finansiranja u prelaznom periodu.
Živković je precizirao da bi se primjenom predloženih rješenja, prema njegovim proračunima, u budžetu BiH ostvarila ušteda od 42 odsto na stavci neto plate i naknade izabranih i imenovanih zvaničnika BiH.
Na osnovu ovog prijedloga, plata člana Predsjedništva BiH sa sadašnjih 4.750 KM bila bi smanjena na 2.750 KM, dok bi poslanici, odnosno delegati umjesto nepune 4.000 KM primali platu od 2.600 KM.
Prijedlog zakona o raspolaganju nepokretnom vojnom imovinom, koji je u parlamentarnu proceduru uputio Klub poslanika Saveza za bolju budućnost /SBB/ BiH upućen je Kolegijumu doma na dodatno usaglašavanje, jer nije imao dovoljnu entitetsku podršku iz Republike Srpske.
Ovim zakonskim prijedlogom obuhvaćene su 63 lokacije /40 u Federaciji BiH i 23 u Republici Srpskoj/ koje su određene odlukom Predsjedništva BiH.
Članovi Ustavnopravne komisije Predstavničkog doma iz Republike Srpske bili su protiv davanja saglasnosti za predloženi zakon, ali je on dobio podršku ove komisije zahvaljujući glasovima članova stranaka iz Federacije BiH, uključujući i SDP.
Sporazumom između SNSD-a i SDP-a predviđeno je istovremeno zakonsko rješavanje pitanja državne i vojne imovine.
S obzirom na to da Prijedlog rezolucije o provjeri porijekla imovine, koji je predložio zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Denis Bećirović, nije dobio dovoljnu entitetsku podršku poslanika iz Republike Srpske, prijedlog rezolucije je upućen Kolegijumu doma na dodatno usaglašavanje.
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH podržao je Prijedlog zakona o elektronskom dokumentu u prvom čitanju. Predloženim zakonom predviđa se uspostavljanje pravnog osnova za korištenje elektronskog dokumenta u upravnim postupcima koji se vode pred nadležnim organima BiH.
U obrazloženju prijedloga zakona navodi se da bi se korištenjem elektronskog dokumenta smanjilo vrijeme potrebno za provođenje postupaka te da se očekuje pozitivan uticaj na smanjenje troškova zbog trenutnog slanja dokumenata u pisanoj formi.
Podržani su i principi Prijedloga zakona o dopunama Zakona o Pravobranilaštvu BiH, kojim se definiše nadležnost Pravobranilaštva BiH u arbitraži predviđenoj Sporazumom između članica NATO i Partnerstva za mir.
Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu u institucijama BiH, čiji je cilj unapređenje postojećih procedura te prevazilaženje pojedinih nedorečenosti u postojećem zakonu koje su uočene tokom njegove primjene, nije dobio dovoljnu podršku poslanika iz Republike Srpske, te je upućen Kolegijumu doma na dodatno usaglašavanje.
Predloženim rješenjima poboljšavaju se postojeća rješenja u skladu sa zahtjevima i potrebama prakse te preciziraju pojedine odredbe kako bi se omogućila lakša, brža i jednostavnija primjena propisa.
Za člana Centralne izborne komisije BiH iz hrvatskog naroda imenovan je Vlado Rogić.
Predstavnički dom podržao je inicijativu poslanika SNSD-a Saše Bursaća kojom se obavezuje Državna komisija za integrisano upravljanje granicom BiH da svakih šest mjeseci napravi izvještaj o stanju na svim graničnim prelazima u BiH, sa osvrtom na svaki posebno.
Predstavnički dom usvojio je izvještaj o radu Odbora za žalbe građana Parlamentarne skupštine BiH za 2013. godinu, izvještaj o radu parlamentarnog vojnog povjerenika BiH za 2013. godinu, te izvještaj o radu Komisije za izbor i praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije Parlamentarne skupštine BiH za 2013. godinu. Srna