DOBOJ, Uprava grada Doboja podržava manifestacije čiji je cilj razvoj seoskog turizma i povratak na selo, rekao je zamjenik dobojskog gradonačelnika Dragan Vasilić.
Zoran Gajić, organizator tradicionalne manifestacije “Dani meda, rakije, pripremanja kotlića i brzog ispijanja piva”, koja je juče održana u dobojskom naselju Ritešić, kaže da je zadovoljan ovogodišnjim odzivom izlagača.
“Tajna uspjeha ove manifestacije je u gostoprimstvu naroda i proizvodnji zdrave hrane”, rekao je Gajić koji je za narednu godinu najavio proširivanje takmičarskih disciplina.
Slavko Dragičević poznat je po proizvodnji rakije od šljive koja je više puta nagrađivana. On kaže da je tajna uspjeha u tome da rakija ne smije biti ispod 42 stepena, niti jača od 44 stepena, a šljiva je “mađarica” ili “ranka” koja daje “meku i meraklijsku” rakiju.
Dragičević za svoju rakiju kaže da nije tržišna već za porodičnu upotrebu.
“Dugogodišnja porodična tradicija je da se bure, pravljeno od drveta jasena, duda ili kruške, ne otvara prije isteka desete godine”, rekao je Dragičević.
Kaže da se rakija pravi u kazanu starom više od 150 godina koji su koristili njegov djed i otac, a sada i on.
Milan Vidić pčelarstvom se bavi više od 40 godina, a proizvodnjom rakije 30 godina.
Vidić navodi da je preduslov za dobru proizvodnju meda u podneblju, klimi, higijeni u procesu proizvodnje meda, te u samoj pripremi pčelinjaka.
On ističe da se pčeli mora posvetiti puna pažnja. Svoju “medovaču” pravi od vrhunske šljivove rakije iz vlastite proizvodnje i domaćeg meda.
Manifestacija “Dani meda, rakije, pripremanja kotlića i brzog ispijanja piva” održana je u manastirskom kompleksu posvećenom Svetoj Matroni Moskovskoj u dobojskom naselju Ritešić, a prisustvovali su brojni gosti iz Srbije i Crne Gore. Srna