BANJALUKA, Direktor Poljoprivrednog instituta Republike Srpske Vojislav Trkulja i direktor “Banjalučke pivare” Nikolas Peni potpisali su danas u Banjaluci memorandum o razvoju nove domaće sorte ječma “oziris” za proizvodnju piva u Banjalučkoj pivari.
Trkulja je istakao da je osnovni cilj da se već u narednoj godini oko 300 tona domaćeg ječma nađe u proizvodnom procesu “Banjalučke pivare”.
“Ova sorta domaćeg ječma prošla je veoma zahtjevne laboratorijske i tehnološke proizvodne oglede u `Banjalučkoj pivari` i zadovoljila sve vrlo složene kriterijume u pogledu kvaliteta sirovine za dobijanje kvalitetnog piva”, rekao je Trkulja novinarima nakon potpisivanja memoranduma o saradnji.
On je naglasio da ova saradnja otvara izuzetno veliki potencijal da se u Srpskoj proizvodnja ječma znatno unaprijedi, jer postoji potencijal od nekoliko hiljada tona ječma koji može da se proizvede i preradi u “Banjalučkoj pivari” u vrlo kvalitetnu sirovinu.
“Imajući u vidu da nam je svima cilj razvoj domaćeg proizvoda i ukupne poljoprivrede Republike Srpske, ova saradnja je dobar primjer kako sopstevnim snagama i povezivanjem možemo doprinijeti našem ukupnom ekonomskom razvoju”, rekao je Trkulja.
Direktor “Banjalučke pivare” Nikolas Peni podsjetio je da “Banjalučka pivara” ove godine obilježava 140 godina rada i postojanja.
On je naglasio da je saradnja s domaćim proizvođačima i korištenje domaćih sirovina dio strateškog opredjeljenja “Banjalučke pivare”, kao jedine domaće pivare u Srpskoj, te dodao da je pivarski ječam izuzetno specifičan proizvod, koji se može proizvoditi u Srpskoj. “Pivara će i u budućnosti biti domaćinski i partnerski orijentisana na saradnju s domaćim proizvođačima”, poručio je Peni.
Direktor proizvodnje “Banjalučke pivare” Radovan Rakić istakao je da su dosadašnja laboratorijska i proizvodna ispitivanja u “Banjalučkoj pivari” potvrdila da tehnološke karakteristike sirovine koja se dobija od nove, domaće sorte ječma, odgovaraju visokim tehnološkim zahtjevima i omogućavaju zamjenu do sada korištene uvozne sirovine.
On je rekao da je “Banjalučka pivara” ove godine potpisala ugovor sa firmom “Žitoposavina” iz Pelagićeva o uzgoju 300 tona ječma, ističući da je riječ o probnoj proizvodnji na osnovu koje će se vidjeti da li će rezultati zadovoljiti sve kriterije koje “Banjalučka pivara” očekuje.
Rakić je naglasio da se očekuje proširenje proizvodnje ječma na cijelu teritoriju Srpske, ističući da će ciljne regije za uzgoj biti od Posavine sve do Potkozarja, kao i prema teritoriji Trebinja.
“Banjalučka pivara”, prema riječima Rakića, u ovom projektu očekuje podršku resornog ministarstva. “Ovim se otvara mogućnost da se značajne količine uvoznog ječma zamjene domaćim”, dodao je Rakić.
Domaćom sortom ječma “oziris”, koja je kreirana u Zavodu za strna žita Poljoprivrednog instituta Republike Srpske ove jeseni već je zasijano 50 hektara.
Poljoprivredni institut Republike Srpske jedina je institucija u BiH koja se bavi selekcijom i oplemenjivanjem poljoprivrednih biljaka i za sada ima 46 sorti i hibrida raznih vrsta poljoprivrednih biljaka. Srna
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ječam?Bravo, znači izgradili sladaru ili gradite???????????????Ili samo trebate podsticaje
Ako grad,a ne vožu u N.Gradišku ,to su nova radna mjesta.Bravo
Ako prosvjećeni ministar(bIvši )otvara u Motikama najveću BiH vinariju ,zašto ovi ne bi ulagali u ječam.