BEOGRAD, Šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer izjavio je danas u Beogradu da je što skoriji uspješan završetak pregovora o šestoj reviziji kreditnog aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/ ključan i za finansijsku podršku Evropske unije Srbiji.
Dežer je na otvaranju Devete međunarodne konferencije Beogradske berze rekao kako se EU nada da će Srbija već u toku ove sedmice završiti pregovore sa MMF-om o šestoj reviziji i ustvrdio da je implementacija stendbaj-aranžmana sa MMF-om način da se uspostavi ekonomska stabilnost u zemlji.
“Pitanje tražnje pojedinih ministarstava u Vladi Srbije mora da se riješi na razuman način i to je jedini način da se održi aranžman sa MMF, ali i podrška EU”, rekao je Dežer u obraćanju učesnicima konferencije.
Dežer je upozorio da u suprotnom Srbiji prijeti, kako je naveo “rizik od fiskalne ekspanzije”.
On je istakao da je za izbjegavanje takvog stanja potrebno da Skupština Srbije iduće godine, kada istekne aktuelni stendbaj-aranžman sa MMF-om, odmah podnese zahtjev za sljedeći kreditni aranžman sa tom međunarodnom finansijskom institucijom.
Dežer je rekao da Vlada Srbije mora da pokrene strukturnu reformu, rad preduzeća i izvoznog sektora, odnosno da se više radi na izvozu, a da se smanji potrošnja.
“Vlada mora da održi makroekonomsku stabilnost, provede razumne strukturne reforme i uspostavi tržišnu ekonomiju, za šta je jedan od preduslova i razvoj berze”, poručio je Dežer.
Šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer ocijenio je da se uloga berzi u održivosti ekonomija u zemljama jugoistočne Evrope još uvijek ne razumije na pravi način.
“Berze su male, promet je nizak i uticaj berze na ukupnu ekonomiju je još uvijek mali”, rekao je Dežer i ukazao da je razvoj berze dug proces koji vreba da se odvija parlaelno sa razvojem relane ekonomije.
Direktorka Beogradske berze Gordana Dostanić rekla je u uvodnom obraćanju da je kriza koja je uticala na pad aktivnosti na srpskom, ali i finansijskim tržištima regiona, uticala na odabir tema ovogodišnje konferencije. Tako je, prema njenim riječima, jedna od tema ovogodišnje konferencije i ta, kako povratiti stabilnost finansijskog tržišta.
Dostanićeva je u izjavi novinarima na marginama konferencije saglasila sa ocjenom da su tržišta kapitala u regionu nerazvijena, ali je napomenula da je razlog tome što se radi o zemljama koje prolaze kroz tranziciju pa se i tržišta kapitala razvijaju na specifičan način.
Ona je podsjetila na činjenicu da su berze u regionu ponovo oživjele prije deset godina i da se razvijaju paralelno sa privatizacijom i tranzicijom u ekonomiji.
Direktorka Beogradske berze dodala je da su se kompanije na ovom području ranije oslanjale isključivo ili na sopstveni profit ili na pozajmice od banaka. Prema njenim riječima iako je na tržištu kapitala moguće doći do jeftinijeg novca, to ipak nije lak proces, jer podrazumijeva i saopštavanje javnosti stanja u kompaniji.
“To nije uvijek lako, naročito kada su u pitanju loši trenuci u kompaniji ili kada sa javnošću treba podijeliti neke detalje poslovanja”, rekla je Dostanićeva.
Deveta međunarodna konferencija Beogradske berze, koja se pod nazivom “Poboljšanje u Beogradu” /Upgrade in Belgrade/, održava u beogradskom hotelu “Kontinental”, posvećena je dešavanjima na tržištima kapitala i očekivanim trendovima.
Tokom konferencije će biti potpisan ugovor o razmjeni podataka između berzi u Skoplju, Sofiji i Beogradu i predstavljeno tržište kapitala RS.