BANJALUKA, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske predložilo je da predstavnici Srpske podnesu novu inicijativu Upravnom odboru Uprave za indirektno oporezivanje /UO UIO/ BiH za oslobađanje plaćanja obaveza za putarine i akcize za dizel gorivo za potrebe registrovanih poljoprivrednih proizvođača.
Takvu inicijativu je potrebno pokrenuti sa svrhom kontinuiranog podsticanja poljoprivredne proizvodnje, radi obezbjeđenja prehrambene sigurnosti stanovništva, supstitucije uvoza i povećanja konkurentnosti domaćih proizvođača.
To je neophodno uraditi i zbog približavanja uslova poslovanja poljoprivrednika u BiH sa uslovima u okolnim državama u regionu, navedeno je u informaciji o inicijativi za uvođenjem “plavog dizela”.
U informaciji se podsjeća da je Vlada Srpske do sada nekoliko puta pokretala inicijativu za uvođenje “plavog dizela” u BiH, a posljednja inicijativa je bila u septembru 2012. godine, pred jesenju sjetvu.
“I pored postojanja obostranog interesa, između Republike Srpske i Federacije BiH nije postignuta saglasnost oko načina finansiranja ove podsticajne mjere, tj. načina raspodjele umanjenja prihoda UIO BiH”, navedeno je u informaciji.
Uvođenjem “plavog dizela” u BiH, za područje Srpske može se očekivati ukupno umanjenje prihoda UIO BiH u iznosu od oko 18 miliona KM, a uz odgovarajuću kontrolu dodjele i korištenja prava na “plavi dizel” ovaj iznos sredstava bi istovremeno predstavljao iznos uvećanja Agrarnog budžeta Republike Srpske.
Izneseni su i podaci iz okruženja, prema kojima poljoprivrednici u Hrvatskoj od 2000. godine imaju pravo na kupovinu “plavog dizela” za potrebe poljoprivrede i ribarstva do 150 litara po hektaru obradive površine, čija je cijena umanjena za iznose naknada za putarinu i akcizu.
U Srbiji je tokom prošle godine, kao dodatna pomoć pred proljetnu i jesenju sjetvu, registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima omogućena nabavka regresiranog dizel goriva, po cijenama koje su bile za 50 odsto umanjene u odnosu na tržišne cijene.
Dizel gorivo ima značajan udio u kalkulaciji poljoprivredne proizvodnje prema kojoj potrošnja sa žetvom ide i do 150 litara po hektaru, odnosno 360 KM po hektaru.
Ukidanje dažbina na dizel gorivo za potrebe poljoprivredne proizvodnje u BiH imalo bi finansijski efekat snižavanja maloprodajne cijene za 0,65 KM po litru, što bi poljoprivrednicima predstavljalo smanjenje troškova proizvodnje po hektaru za 70-90 KM.
“Uvođenje ovakve kontinuirane podsticajne mjere bi značajno pomoglo domaćim poljoprivrednicima da, nakon dvije uzastopne loše godine, oporave proizvodnju na vlastitim gazdinstvima i planiraju povećanje sjetvenih površina”, navedeno je u informaciji. Srna