– Poslodavci duguju Fondu PIO i FZO više od 766 miliona KM
– FZO: Zahvaljujući našim obavještenjima, PURS naplatila više od 42 miliona КM duga
– Dug prema Fondu PIO povećan u ovoj godini za 16,6 miliona КM
BANJALUKA – Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) Republike Srpske dostavio je ove godine Poreskoj upravi čak 12.000 prijava protiv obveznika koji nisu redovno uplaćivali doprinose.
Fondovi u Srpskoj godinama ne mogu da naplate stotine miliona KM duga za doprinose za penzijsko – invalidsko i zdravstveno osiguranje. Ukupna dugovanja prema Fondu PIO i Fondu zdravstvenog osiguranja RS u ovoj godini premašila su 766 miliona KM, a naplata tog duga krajnje je neizvjesna.
U FZO za CAPITAL kažu da dug za doprinose za zdravstveno osiguranje iznosi više od 280 miliona КM te da je polovina tog duga nenaplativa, jer se većina preduzeća nalazi u stečaju ili likvidaciji.
U Fondu ističu da u saradnji sa kontrolnim organima pokušavaju da doprinesu boljoj naplati doprinosa.
„Tako smo, Poreskoj upravi RS u ovoj godini proslijedili 12.000 prijava protiv poreskih obveznika koji nisu redovno uplaćivali doprinose za zdravstveno osiguranje. Zahvaljujući našim obavještenjima, Poreska uprava je naplatila više od 42 miliona КM duga za doprinose za zdravstveno osiguranje“, kazali su u FZO.
S druge strane, kada su u pitanju dugovanja Fonda prema poslodavcima, ističu da trenutni dug za bolovanja koji je nastao ranijih godina iznosi oko 36,9 miliona КM i da se uglavnom odnosi na javni sektor.
Podsjetili su da prioritet u plaćanju daju privredi i da tekuće obaveze nastoje da izmiruju u kontinuitetu u skladu sa raspoloživim sredstvima.
Kada je u pitanju Fond PIO, dug poslodavaca na kraju septembra ove godine iznosio je 486,6 miliona КM i povećan je za 16,6 miliona КM u odnosu na isti prošlogodišnji period.
Najveći dio dugovanja po osnovu doprinosa odnosi se na zdravstveni sektor, a listu dužnika predvode Кlinički centar Banjaluka 36,8 miliona KM i Bolnica Istočno Sarajevo sa 16,6 miliona kojima je odobren reprogram.
Član Skupštine Unije udruženja poslodavaca RS Saša Trivić kaže da je dobar dio povećanja duga koji se odnosi na privatni sektor proistekao od malih zanatskih radnji, što govori da se one nalaze u sve težoj situaciji.
„Ipak, najveći dio duga prema fondovima odnosi se na zdravstvene ustanove. Mi smo za preduzimanje svih mjera u borbi protiv neplaćanja dopinosa, jer smatramo da svi privredni subjekti moraju biti ravnopravni“, kazao je Trivić.
On je istakao i da Unija nije imala žalbi privrednika na kašnjenja po osnovu refundacije bolovanja od FZO i da Fond za sada poštuje sporazum koji imaju.
CAPITAL: Marina Čigoja
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Moze li mi neko objasniti kako ove pomenute ustanove duguju toliki novac za doprinose a privatnom sektoru sa 10-ak ljudi se blokira racun za 2200 km doprinosa od starog dva mjeseca?