BANJALUKA, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske pozvalo je danas obrazovne i sve institucije odgovorne za stanje u društvu, a prije svega u šumarstvu, da narednih dana organizuju aktivnosti s ciljem podizanja svijesti o značaju šuma.
Resorno ministarstvo uputilo je ovaj poziv povodom obilježavanja 21. marta – Svjetskog dana šuma, ukazujući da je ovaj dan upozorenje svima da se ne ponašaju kao da su prirodna bogatstva privatno vlasništvo, već blaga koja se moraju sačuvati za generacije koje dolaze.
Kada je riječ o šumskom fondu Republike Srpske, ukupna površina šuma i šumskog zemljišta, prema podacima Katastra šuma i šumskog zemljišta iz 2009. godine, iznosi 1.282.412 hektara ili 51,7 odsto od ukupne površine Srpske.
Površina šuma u svojini Republike Srpske od šumskog fonda iznosi 982.893 hektara ili 77 odsto, a privatnih šuma bez šumskog zemljišta 281.965 hektara ili 22 odsto, dok na površine uzurpiranih šuma i šumskog zemljišta otpada 17.554 hektara ili jedan odsto.
Kategorija visokih šuma u ukupnom šumskom fondu Republike Srpske učestvuje sa 644.511 hektara ili 50,2 odsto, a kategorija izdanačkih šuma sa 353.454 hektara ili 27,6 odsto.
U okviru šuma u svojini Republike Srpske zastupljene su šume i šumska zemljišta dva nacionalna parka – 20.744 hekatra, a industrijske plantaže – 7.383 hektara.
Šumovitost Republike Srpske iznosi 51,7 odsto, a na jednog stanovnika otpada oko 0,7 hektara šumom obraslog šumskog zemljišta.
Privatne šume zauzimaju 22 odsto površine šuma i šumskih zemljišta u Republici Srpskoj, ili oko 11 odsto od ukupne površine, a prosječna zaliha za sve kategorije šuma u privatnim šumama je 155,8 metara kubnih po hektaru.
Iz resornog ministarstva ističu da globalna proslava dana zaštite šuma pruža platformu za podizanje svijesti o značaju svih tipova šuma, kao i drveća koja se nalaze izvan šumskih kompleksa.
Podsjećajući da se svjetske šumske površine znatno smanjuju svake godine, iz resornog ministarstva ističu da će se gubitak šuma nastaviti zbog klimatskih promjena uprkos globalnim naporima za smanjenjem ispuštanja u atmosferu stakleničkih gasova.
“Na područijima u kojima nestaju šume, koje su regulatori temperature i vlažnosti, neizbježne su i promjene klime”, navode iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
Tema ovogodišnjeg obilježavanja Svjetskog dana šuma je “Šume i klimatske promjene”, koja je bazirana na nalaženju rješenja za ublažavanje klimatskih promjena, odnosno prilagođavanje šumama i održivom razvoju.
Prema podacima UN, u posljednjih 15 godina šumske površine u svijetu su se smanjile za više od trostruke površine Njemačke, zbog čega Svjetski dan šuma predstavlja priliku da se podsjeti na značaj šuma, kao i njihove zaštite.
Svjetski dan šuma ustanovljen je 1971. godine da bi se ukazalo na značaj šuma i istakle brojne koristi koje od njih ima čovječanstvo. Srna