VAŠINGTON – Centralne banke vodećih ekonomija svijeta gotovo usklađeno podižu kamatne stope kako bi ublažile nagli rast cijena, ali moraju voditi računa da ne pretjeraju jer će izazvati recesiju u svjetskoj privredi, upozorila je Svjetska banka.
Stepen usklađenosti u podizanju kamatnih stopa nije viđen unazad pet decenija, primjećuje Svjetska banka, podsetivši da centralne banke višim troškovima zaduživanja pokušavaju obuzdati visoku inflaciju.
Inflacija je u SAD-u dostigla najviši nivo u 40 godina, a u evrozoni najviša je unazad više od 20 godina, podstaknuta oporavkom potražnje od koronakrize i skokom cijena energije i hrane pod uticajem ruske invazije na Ukrajinu i zapadnih sankcija Moskvi.
Američka centralna banka i Europska centralna banka (ECB) reagovale su podizanjem kamatnih stopa kako bi “ohladile potražnju domaćinstava i kompanija”, ali značajno više kamatne stope mogu biti kočnica ekonomskom rastu.
Fed se sprema iduće sedmice da ponovo podigne ključne kamatne stope, možda i za cijeli postotni bod, a ECB ih je od jula podigo za 1,25 postotnih bodova i poručio da još nije završio sa pooštravanjem monetarne politike u evrozoni.
Svjetska banka upozorila je pak u studiji objavljenoj u četvrtak da je privredna aktivnost u tri vodeća svjetske ekonomoje, SAD-u, Kini i evrozoni, naglo usporila u posljednje vrijeme.
“U takvim bi okolnostima čak i umjereni udarac u idućoj godini mogao gurnuti svjetsku ekonomiju u recesiju”, istakli su.
Zato bi centralne banke trebale koordinisati poteze i “jasno obavještavati javnost o svojim odlukama” kako bi “snizile stepen nužnog zaoštravanja” monetarne politike, poručili su.