SARAJEVO, Informacija o stanju i problemima u funkcionisanju Spoljnotrgovinske komore /STK/ BiH, koju je dostavilo Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, podijelila je poslanike Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH koji su u toku današnje rasprave iznijeli različite stavove o tome kako parlament treba da se postavi prema funkcionisanju te institucije i njenoj koordinaciji prema resornom ministarstvu.
Poslanik SNSD-a Slavko Jovičić istakao je da Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa poštuje zakone i procedure u koordinaciji prema STK-u i ne koči izvoz iz BiH, te upozorio da sama Komora treba da utvrdi šta je interes izvoznika i mnogo bolje se uvezati sa kantonalnim i entitetskim privrednim komorama.
Poslanik SDS-a Borislav Bojić ocijenio je da parlament treba pristupiti izmjenama postojećeg Zakona o Spoljnotrgovinskoj komori koje se odnose na način prenosa ovlaštenja, dodjelu detašmana i kontrolu njenog rada. Prema njegovim riječima, nad STK BiH nema demokratske kontrole.
Bojić je predložio da Ministarstvo dostavi parlamentu informaciju koje su sve nadležnosti prenesene na Komoru, kao i da Služba za reviziju BiH napravi reviziju poslovanja u tim segmentima.
Azra Hadžiahmetović iz Stranke za BiH izrazila je čuđenje da parlament BiH na ovaj način raspravlja o Komori kao nevladinoj organizaciji, navodeći da informacija nije kompletna, jer o stanju u STK-u nema informacije od same Komore, što je stav i poslanika SDP-a Danijele Martinović koja je istakla da je informaciju potrebno inovirati jer je sačinjena u avgustu prošle godine.
Marko Ivanković Lijanović predložio je da se novim zakonom o STK-u, Komora registruje kao “dobrovoljno udruženje”.
Predstavnički dom je bez rasprave okončao sve prethodne tačke reda.
Riječ je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ličnoj karti državljana BiH, Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prebivalištu i boravištu državljana BiH, Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o policijskim službenicima BiH, kao i Izvještaju Kolegijuma o nastojanju za postizanje saglasnosti o Prijedlogu zakona o sistemu državne pomoći u BiH, o kojem Kolegijum prethodno nije postigao saglasnost.
Bez rasprave je prošao i Prijedlog zakona o dopuni Zakona o prekršajima, Prijedlog zakona o zabrani negiranja, minimiziranja, opravdavanja ili odobravanja holokausta, zločina genocida i zločina protiv čovječnosti, Azre Hadžiahmetović i Beriza Belkića, s negativnim Mišljenjem resorne komisije, kao i Izvještaj o radu Pravobranilaštva BiH za 2010. godinu. Srna