TOKIO, Osim u Japanu, na azijskim su berzama cijene akcija jutros pale, jer su ulagače zabrinuli slabi podaci s američkog tržišta rada, dok je jen i dalje pod pritiskom zbog agresivnog popuštanja monetarne politike japanske centralne banke.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu više od 2,5 odsto, dok su cijene akcija u Šangaju, Australiji, Singapuru, Južnoj Koreji i Hong Kongu pale između 0,2 i 2,3 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati na gubitku 0,8 odsto.
Pad cijena akcija na azijskim berzama posljedica je opreza ulagača uoči izvještaja o zaposlenosti u SAD-u, koje obično snažno utiče na smjer tržišta. U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u martu broj zaposlenih povećan za otprilike 200.000, te da je stopa nezaposlenosti ostala nepromijenjena na 7,7 odsto. Međutim, juče objavljen izvještaj pokazao je da je u SAD-u prošle sedmice broj zahtjeva za pomoć nezaposlenima skočio za 28.000, na 385.000, najviši nivo u četiri mjeseca, dok su analitičari očekivali pad za 7.000, na 350.000, prenose agencije.
„S obzirom na te podatke, ulagači se plaše da bi izvještaj o zaposlenosti mogao biti slabiji nego što analitičari procjenjuju, što bi bio još jedan loš signal za tržišta”, kaže William Leys, direktor u kompaniji CMC Markets.
I dok na drugim tržištima vlada loše raspoloženje, na Tokijskoj berzi vlada euforija, otkako je juče japanska centralna banka agresivno olabavila monetarnu politiku.
Novi guverner Haruhiko Kuroda poručio je da će centralna banka nastaviti pojačano kupovati državne obveznice i druge hartije od vrijednosti, pri čemu će se monetarna baza do kraja 2014. godine udvostručiti, na 2.800 milijardi dolara, a ta bi šok terapija trebala prekinuti stagnaciju japanske ekonomije koja traje gotovo dvije decenije.
„To znači da je centralna banka smrtno ozbiljna u namjeri da suzbije deflaciju i podstakne rast ekonomije”, kaže Neal Gilbert, strateg u kompaniji GFT Forex.
Zbog toga je posljednjih dana na valutnim tržištima jen pod snažnim pritiskom. Nakon što je juče skočio više od 3,5 odsto, jutros je kurs dolara u jednom trenutku dostigao 97,19 jena, novi najviši nivo u tri i po godine.
Premda je kasnije skliznuo na 96,60 jena, analitičari smatraju da bi kurs dolara vrlo skoro mogao preskočiti nivo od 100 jena. I evro je jutros ojačao prema japanskoj valuti, pa je njegova cijena skočila s jučerašnjih 120,60 na 125,60 jena, najviši nivo u tri sedmice. U odnosu na američku valutu, kurs evra ojačao je s jučerašnjih 1,2825 na 1,2920 dolara.
Jačanje evra zahvaljuje se jučerašnjoj poruci predsjednika Evropske centralne banke Marija Draghija da oni koji spekulišu s raspadom evrozone uveliko podcjenjuju politički kapital uložen u evro. Dodao je i to da ne očekuje izlazak Kipra iz evrozone.
Jačanje evra prema dolaru posljedica je takođe naznaka slabosti ekonomije SAD-a, zbog čega bi podsticajna monetarna politika američke centralne banke Feda mogla potrajati duže nego što se mislilo.
Nakon što je juče potonula za 1,2 dolara, jutros je terminska cijena nafte na berzi u New Yorku ojačala 10-ak centi, na 93,35 dolara po barelu.