BEOGRAD, Narodna banka Srbije i Republika Srbija su direktno odgovorne za stečaj Agrobanke, jer su svojim postupcima stvorili uslove za oduzimanje dozvole za rad banci i njen konačan kraj, što je više puta potvrđeno nizom prezentovanih činjenica.
Važno je napomenuti da slučaj Agrobanke nije počeo sa vanrednom kontrolom poslovanja banke, već mnogo ranije, na šta su akcionari ukazivali još prije skoro četiri godine.
Naime, grupa akcionara Agrobanke iz EU, koja je predstavljala 25 odsto udjela u banci, nakon niza uočenih propusta u poslovanju i odlukama upravnog odbora banke, 2009. godine uputila je niz zahtjeva Vladi RS za usvajanjem promjena u upravljačkoj strukturi banke i u skladu sa time postizanje veće kontrole nad njenim poslovanjem. Takođe su slali i periodične izvještaje sa konkretnim upozorenjima na probleme i pozivom na njihovo rješavanje. U svojim nastojanjima naišli su na potpunu nespremnost za saradnju i kao jedini rezultat toga grupa akcionara je dobila samo jednog člana (od devet) u Upravnom odboru banke. Republika Srbija je tako neposredno i posredno držala kontrolu nad bankom.
To je naravno već tada predstavljao signal da scenarij koji je tek trebao uslijediti neće biti ni legitiman ni legalan. Tako je u aprilu mjesecu 2011. godine, nezavisna revizorska kuća KPMG sačinila revidirani izvještaj za 2010. poslovnu godinu, sa kojim je potvrdila da je kapital banke u visini 176 miliona evra. NBS je po prijemu izvještaja zatražila od Ministarstva finansija RS da izvrši neposrednu kontrolu, kojom je potvrđena kritična potkapitalizovanost banke na nivou od 0,75 odsto odnosno da kapital banke iznosi 6 miliona evra. Na osnovu ovoga izvještaja, u oktobru mjesecu 2011. godine, NBS Agrobanci dostavlja rješenje o privremenoj mjeri i 29. 12. 2011. godine uvodi prinudnu upravu.
Odmah po uvođenju prinudne uprave, u skladu sa Zakonom o bankama, akcionari iz EU predali su inicijativu za pripremu rehabilitacijskog plana i poziva Republiku Srbiju i ostale akcionare da se pridruže u pripremi plana. Plan aktivnosti je izrađen i potpisan od strane većeg dijela akcionara, od kojih je najveći pojedinačni akcionar Republika Srbija sa 20 odsto akcija. Ključne tačke Plana su bile usmjerene na postizanje adekvatnosti kapitala i njegovom povećanju kroz zamjenu slabe aktive (NPL) za obveznice koje emituje Republika Srbija, kroz work out postojećih plasmana banke i dokapitalizaciju banke. Planom je predviđeno i imenovanje organa upravljanja banke, kao i ponovno ocjenjivanje aktive banke, što pokazuje da su aktivnosti imale jasan cilj, a to je namjeru malih akcionara da banka kroz pojačane interne aktivnosti i uz pomoć države se oporavi do kraja ove godine. Međutim Republika Srbija i NBS imale su drugačije namjere i u potpunosti odustaju od realizacije Plana aktivnosti i u daljim postupcima potpuno isključuju ostale akcionare.
Ne donošenjem odluka i neizvršenjem Plana aktivnosti, na šta akcionari nisu imali nikakvog uticaja, nije obezbjeđena nezavisna potvrda podataka, koja je polazna tačka svih daljih aktivnosti. U daljem toku aktivnosti, jedino je Republika Srbija, kao većinski akcionar bake, i NBS imale uticaja. A NBS je ovom prilikom i prekršila svoju zakonsku obavezu da obavijesti ostale akcionare o neprovođenju Plana i da zahtjeva dodatne mjere u cilju poboljšanja finansijskog stanja banke.
Nakon uvođenja prinudne uprave, finansijski izvještaj koji je napravila uprava za NBS, pokazuje gubitak za poslovnu 2011. godinu u visini od 290 miliona evra i kapital banke od 110 milona evra. Nakon primljenog izvještaja, grupa akcionara je predala vrlo osnovan zahtjev za održavanje dvije vanredne skupštine sa zahtjevom za vanrednu reviziju, kako bi detaljnije sagledali cjelokupnu situaciju i što prije preduzeli aktivnosti u skladu sa zakonom na sanaciji gubitaka, ali, podsjećamo, nijedna nije održana zbog nedostatka kvoruma, jer se RS kao većinski akcionar nije pojavila.
Nakon toga, Agrobanci a.d. je 25.05.2012. NBS oduzima dozvolu za rad i već naredni dan formira Novu Agrobanku a.d., koju dokapitalizuje država izdavanjem obaveznica u visini od 90 miliona evra. Na Novu Agrobanku prenijeta su sva sredstva banke, koja imaju bilo kakvu realnu vrijednost. Činjenica da je odmah nakon proglašenja stečaja Agrobanke Vlada RS sve poslovne i finansijske potencijale prenijela na Novu Agrobanku, dovoljno govori o sistematskom planu uništenja banke. Svi događaji od 2009. godine su bili uvod za njeno uništenje i revolucionarnu eksproprijaciju imovine stranih akcionara, u vrijednosti većoj od 70 miliona evra, na način koji nije u skladu ni sa jednim međunarodnim i evropskim pravom.
Sve navedene činjenice jasno pokazuju da je veći dio akcionara postupao savjesno, štiteći interese banke, države i svih akcionara, ali da u Republici Srbiji, kao većinskom i odlučujućem akcionaru, i NBS nisu našli partnera za svoja nastojanja da održe pozitivno poslovanje banke, kao i njen dalji rad i razvoj, zbog čega će u konačnici cijela Srbija snositi teret stečaja Agrobanke, navodi se u saopštenju Dialog Company-a.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovo će imati epilog na međunarodnoj arbitraži
2002. godine je na slican, planski nacin, unisteno 5 tada najvecih srpskih banaka, Beobanka, Jugobanka, Investbanka, Beogradska banka i Jugobanka Bor, na silu odvedene u likvidaciju.
u likvidacionim postupcima su naplacene milijarde DEM/EUR sto je naknadno potvrdilo sumnje da su te banke, ili vecina njih bile zdrave, ili da su mogle da se povrate kroz programe dokapitalizacije.
tako je napravljen prostor za ulazak stranih banaka na srpsko trziste, a ovo je bio plan koji su proveli i za koji su odgovorni Mladjan Dinkic, Bozidar Djelic a djelimicno i Dragoljub Micunovic, u to vrijeme sve krupni kadrovi DS, a sve je bilo dogovoreno sa Svjetskom bankom.
tadasnji ministar finansija, uvazeni prof. Jovan Rankovic i jedini kredibilan i moralan covjek je zbog ovih desavanja podnio ostavku.
naravno niko nije odgovarao za ucinjeno, a to je bila veleizdaja sopstvenog naroda i drzave. naravno, slicno je uradjeno i kod nas, samo je obim pljacke u bankarskom sistemu bio daleko manji zbog reda velicina RS/BiH i Srbije. ni u RS niko nije odgovarao za propast domacih banaka.
Treba podneti tuzbu sudu protiv revizorske kuce KPMG jer Zakon o reviziji kaze da oni odgovaraju za netacno uradenu kontrolu poslovanja firmi i da moraju da obestete akcionare koje su zaveli svojim netacnim izvestajem ,
Drugi koga treba tuziti su Upravni odbor Agrobanke i to sve njih pa da se iz celokupne imovine svih pojedinacno
naplati steta koju su pretrpeli poverioci i akcionari.