BANJALUKA, Nakon što je Zavod za javno zdravstvo FBiH zaključio da najprodavanije jestivo ulje floriol i dijamant ne zadovoljavaju ni minimalne uslove za kvalitet koje moraju ispunjavati jestiva ulja i masti biljnog porijekla, i povuklo ih s tržišta, Tržišna inspekcija RS krenula je u ozbiljne kontrole širom Srpske.
U FBiH je loš kvalitet koji ne zadovoljava ni minimalne uslove utvrđen kod nekoliko uzoraka mađarskog ulja floriol, punjene 24. juna, 23. jula i 12. avgusta ove godine, s rokom trajanja od 12 mjeseci, dok na ulju dijamant nije naveden ni datum punjenja.
– Dat je nalog inspektorima da vide da li ima spornih serija u prodaji i da izvrše uzorkovanje. Takođe, inspektori na granici su obaviješteni da uzorkuju robu s tim datumom, a i sve ostalo ulje koje bude ulazilo na naš prostor – rekla je Borka Surtov, glavni tržišni inspektor RS.
Ona je objasnila da će inspektori kontrolisati i veće subjekte koji vrše veleprodaju i uvoz spornih ulja.
Ukoliko analize pokažu da je neispravno ulje uvezeno u RS uvoznik se može kazniti u iznosu od 500 do 15.000 KM, za pravno lice od 50 do tri hiljade maraka, a za fizička lica, kazne su od 20 do 1.500 KM.
Desimir Miljić, glavni republički zdravstveno-sanitarni inspektor, kaže da je po saznanju još prije dvadesetak dana, da je u Tuzlanskom kantonu povučeno iz prodaje ulje floriol i dijamant, odmah naloženo sanitarnoj inspekciji da prilikom uvoza ulja pojačaju kontrolu i da dostave rezultate ranijih ispitivanja.
– Ništa nije bilo sporno s uvozom ulja, osim što su pojedini uzorci još na analizi, pa do dobijanja tih rezultata ne možemo reći kakvi su. Do sada nije bio nijedan uzorak koji ne ispunjava kvalitete – rekao je Miljić. Fokus