BEOGRAD, U Narodnoj banci Srbije počinju zvanični razgovori delegacija MMF-a i Vlade Srbije o trećoj reviziji kreditnog stend-baj aranžmana i trajaće do 23. februara.U delegaciji Vlade Srbije biće potpredsjednici Božidar Đelić i Mlađan Dinkić, ministar energetike Petar Škundrić, predstavnik Srbije u MMF-u Srboljub Antić, član Ekonomskog savjeta premijera Stojan Stamenković, guverner NBS Radovan Jelašić i viceguverneri Ana Gligorijević, Mira Erić-Jović i Bojan Marković.
Delegaciju MMF-a na plenarnoj sjednici predvodiće šef Misije Albert Jeger, a u razgovorima će učestvovati i stalni predstavnik Fonda u Beogradu Bogdan Lisovolik.
Poslije plenarne sednice, premijer Mirko Cvetković i ministarka finansija Diana Dragutinović imaće u Vladi Srbije odvojene razgovore s Misijom MMF-a.
Kako je najavila Narodna banka Srbije (NBS), tokom boravka Misije MMF-a u Beogradu, do 23. februara, biće razmotrena najnovija fiskalna, monetarna i makroekonomska kretanja i realizacija dogovorenih strukturnih mjera.
U okviru redovnih godišnjih konsultacija, koja se obavlja istovremeno sa revizijom stend-baj aranžmana od 2,9 milijardi evra, biće analizirana i srednjoročna strategija ekonomske politike Srbije.
Analiziraće se i adekvatnost mjera ekonomske politike, izazovi u fiskalnoj politici, okvir monetarne politike, navodi se i dodaje da će biti ocjenjena konkurentnost i stabilnost Srbije, kao i održivost spoljnog duga zemlje.
Krkobabić će insistirati na usklađjivanju penzija s rastom zarada
Inače, potpredsjednik Vlade Srbije Jovan Krkobabić insistiraće tokom predstojećih razgovora sa misijom MMF-a da se penzije ubuduće usklađuju i s rastom zarada, a ne samo sa troškovima života, pozivajući se na potpisani koalicioni dogovor o formiranju aktuelne vlade, izjavio je predsjednik Upravnog odbora Fonda PIO Đuro Perić.
Perić, koji je i poslanik PUPS-a u Narodnoj skupštini, izjavio je za “Politiku” da očekuje da će pregovori s MMF-om biti teški, ali da se od tog zahtjeva neće odustati, bez obzira što se misija ne slaže s tim.
Misija sugersiše da se penzije usklađuju samo s rastom troškova života, i to tek pošto BDP poraste četiri odsto.
Na konstataciju da će u tom slučaju biti teško da se udio penzija u BDP sa sadašnjih 13 odsto svede na 10 odsto, Perić je rekao da ima više opcija usklađivanja penzija s rastom zarada i da će sve one biti predočene MMF-u.
Upitan da li je novim nacrtom zakona o reformi penzijskog sistema propisana donja granica, ispod koje prosječna penzija u prosječnoj zaradi neće padati, on je odgovorio da toga nema, već da je samo određena donja granica za najniže penzije.
Nikolić MMF je za stabilan režim kursa
Ekonomski analitičar Goran Nikolić očekuje da će razgovori sa MMF-om biti uspješni jer se pokazuje spremnost da se krene sa reformom penzionog sistema, što delegaciju iz Vašingtona najviše i interesuje.
“Radi se o dva elementa, beneficiranom radnom stažu i o budućem modelu po kojem će se usklađivati penzije. Po svemu sudeći, to će biti potrašačke cene ili troškovi života, s korekcijom ukoliko rast bruto domaćeg proizvoda bude veći od četiri procenta, da se tako utiče na penzije u smislu njihovog povećanja za razliku rasta od tih četiri procenta”, rekao je Nikolić.
Nikolić očekuje da će MMF još jednom tražiti garancije od Vlade da će budžetske rupe biti popunjene kako je i obećano.
“Kada je u pitanju kurs dinara, znam da poslednji put na sastanku sa MMF-om nije bilo nikakvog uslovljavanja u tom pogledu, ali oni su zainteresovan za stabilan režim kursa”, kaže Nikolić.
Nikolić navodi da je dovoljno da u jednom tromjesečju bude zabilježen privredni rast što će označiti kraj recesije i tvrdi da na osnovu dosadašnjih trendova u pojedinim privrednim granama možemo očekivati blag privredni rast.
„To je formalno tačno zato što po trendovima u industriji i drugim delatnostina: građevinarstvo i telekomunikacije koje imaju veliku udeo u BDP mi možemo očekivati blagi rast u prvom kvartalu i to je doboljno za kraj recesije. Dovoljno je da imate rast u jednom tromesečju i to je kraj recesije“ objašnjava Nikolić.
Uprkos ovakvim prognozama, Nikolić upozorava da će građani lošije živeti. S jedne strane, kako kaže zbog toga što zarade neće rasti, a sa druge zbog rasta inflacije od šest do osam odsto.
Tanjug