BRISEL/PEKING, Sprema se veliki “vinski rat” EU i Kine – Unija optužuje Kinu da se odavno pretvorila u “svjetsku fabriku kopija i krivotvorene najrazličitije moguće robe”.
Kinezi su, po mišljenju niza država članica EU, na čelu sa Francuskom, Italijom i Španijom, krivi zbog isporuka solarnih baterija po damping cijenama.
Pod pritiskom ovih država, rukovodstvo EU odlučilo je da uvede porez na odgovarajući uvoz iz Kine.
Kao odgovor, kineska vlada je pokrenula pitanje o nekontrolisanom izvozu iz Evrope u Kinu i obratno vina sumnjivog kvaliteta po ne manje sumnjivim cijenama.
Čuveni italijanski enolog Lučija Bocano, koja potiče iz poznate porodice vinogradara i vlasnika vinarije “Podere Albreze” okrivljuje kinesku stranu, ali i priznaje određene grijehe svojih sunarodnika.
Italija je pokušavala da izveze vina na kinesko tržište,ali su se susreli sa velikim problemima.
Na primjer, pojavila su se eksportna vina po veoma niskim cijenama, recimo “Kjanti”, koje nije imalo cijenu u okvirima onoga što vinari smatraju primjerenim.
Ispostavlja se da postoje kompanije koje kupuju vino na veliko i bave se punjenjem i preprodajom. Na to troše manje novca i snage nego na proizvodnju.
Zato problem nisu samo kineske jeftine kopije, već i nesavjesna konkurencija samih Italijana.
Kinezi poručuju da bi EU, ako misli da može da ogradi svoje interese uvođenjem sankcija, trebalo da shvati da pred njom ne stoji Kina kakva je nekada bila – upozorava Čen Žimin, profesor Fudanskog univerziteta u Šangaju, specijalista za EU.
SAD su zauzele uzdržan stav u odnosu polemike EU i Kine. Razlog je to što je Kina najveći svjetski vlasnik američkog duga, koji je nominovan u dolarima, i zato je ona u mogućnosti da se obruši na američku ekonomiju, kao i na sav svjetski monetarni sistem.
A ta je opasnost strašnija od “vinskih” razmirica sa EU.