NJUJORK, Na Wall Streetu se ove sedmice očekuje nesigurno trgovanje jer počinje sezona objave kvartalnih finansijskih rezultata kompanija, a upozorenja velikih kompanija, kao što su FedEx i Hewlett-Packard, da se poslovni uslovi u svijetu pogoršavaju nimalo ne ohrabruju.
Dow Jones indeks prošle je sedmice ojačao 1,3 odsto, na 13.610 bodova, dok je S&P 500 porastao 1,4 odsto, na 1.460 bodova, a Nasdaq indeks 0,6 odsto, na 3.136 bodova.
Prošlosedmični rast cijena akcija zahvaljuje se makroekonomskim podacima koji ukazuju na stabilizaciju rasta američke ekonomije, nakon višemjesečnog usporavanja.
No, ostale najveće ekonomije svijeta slabe, dok je evrozona u recesiji. Stoga posljednjih sedmica brojne kompanije upozoravaju na pogoršanje poslovnih uslova i smanjuju procjene svojih budućih poslovnih rezultata.
Uprkos tome, u trećem je tromjesečju S&P 500 indeks porastao snažnih 5,8 odsto, dostigavši najviše nivoe u gotovo pet godina.
Izvještajem Alcoe, najvećeg američkog proizvođača aluminijuma, u utorak počinje sezona objave poslovnih rezultata kompanija ostvarenih u trećem kvartalu. Ove će sedmice rezultate objaviti i finansijski divovi JPMorgan Chase te Wells Fargo.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da će dobit kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u trećem tromjesečju biti 2,4 odsto manja nego u istom lanjskom periodu, što bi bio prvi pad zarada u posljednje tri godine.
„Zarade kompanija pokazaće kakva je situacija. A ako najave njihovih daljih rezultata ne budu podsticajne, tržište bi moglo biti razočarano. No, ne očekujem veću, nego tek blažu korekciju cijena akcija na niže”, kaže Alan Lancz, predsjednik kompanije Alan B. Lancz & Associates, prenose agencije.
U anketi Reutersa gotovo polovina kompanija iz sastava S&P 500 indeksa navela je kao najvažniji razlog smanjenja procjena poslovanja slabost evropske ekonomije. Daljih 11 odsto navelo je slabljenje globalne ekonomije, 8 odsto visok kurs dolara, a 6 odsto usporavanje rasta kineske ekonomije.
„Dio Evrope nije samo u recesiji, nego u depresiji. Mislim da analitičari podcjenjuju intenzitet usporavanja rasta globalne ekonomije”, kaže Jeff Kleintop, strateg u kompaniji LPL Financial.
Tim više što ni američka ekonomija nije baš u najboljoj formi. U drugom tromjesečju porasla je samo 1,3 odsto, dok se očekivao rast od 1,7 odsto. A treće bi tromjesečje, sudeći po nizu loših makroekonomskih pokazatelja, moglo biti i slabije.