VAŠINGTON, Usporavanja rasta i potencijalne posljedice globalne poplave likvidnosti, centralne su teme proljećnog zasjedanja Međunarodnog monetarnog fonda, Svjetske banke i Grupe 20.
Ministri finansija i guverneri centralnih banaka članica G20 – najrazvijenijih zemalja u svijetu i privreda u naglom usponu “zaduženi” su za centralnu diskusiju zasjedanja, i nadovezaće se na teme “otvorene” prije vašingtonskog skupa, poput prekomjernih mjera štednje, nedovoljnog podsticanja tražnje, velikog suverenog duga.
MMF je u svom ovonedjeljnom izvještaju “Perspektive globalne ekonomije” ukazao na izvjesna poboljšanja, ali je ponovo izrazio duboku zabrinutost, naročito u pogledu nastavka recesije u evrozoni.
“Globalne perspektive su se ponovo poboljšale, ali će put ka oporavku naprednih ekonomija ostati trnovit”, navodi se u izvještaju MMF-a.
Sjedinjenje Američke Države predstavile su svoju agendu zasjedanja, pozivajući na to da se izbjegne da zemlje koje ispumpavaju likvidnost radi promovisanja rasta potonu u konkurentsku devalvaciju. Istovremeno SAD pozivaju zemlje da pokrenu rast putem podsticanja domaće tražnje, čak iako smanje sopstvenu potrošnju.
Razvijene zemlje i dalje imaju iste probleme kao i prošle godine. Prvi je taj što zemlje G20 i MMF ne rješavaju svoje probleme, a drugi je što im njihova rješenja, poput štampanja novca, samo dodatno otežavaju upravljanje sopstvenim ekonomijama, zbog kolebljivog kretanja kapitala i apresijacije valuta. Tanjugbiz.rs