DOHA – Utakmicom između domaćina Katara i Ekvadora u 17 časova po srednjeevropskom vremenu počinje dugo očekivano Svjetsko prvenstvo u fudbalu. Prvi meč turnira koji će trajati od 20. novembra do 18. decembra zakazan je na stadionu Al Bait, koji prima 60.000 navijača, u gradu Al Khor, 35 kilometara sjeverno od Dohe.
Biće ovo daleko najskuplji Mundijal u istoriji. Procjenjuje se da je Katar potrošio čak 220 milijardi dolara za desetak godina otkako je izabran za domaćina, a to je 15 puta više nego što je Rusija potrošila na organizaciju Mundijala 2018. godine, piše Forbes.
Ministar finansija Katara rekao je da je 2017. godine ta zemlja trošila 500 miliona dolara nedjeljno na infrastrukturne projekte, uključujući puteve, hotele, osam stadiona i dogradnju aerodroma, kako bi pripremila malu bliskoistočnu naciju da bude domaćin najvećeg svjetskog sportskog događaja.
Ekonomski analitičari smatraju da Katar neće moći da povrati uloženo u ovu manifestaciju.
Loš izbor domaćina?
Mnoge kontroverze prate ovo Svjetsko prvenstvo u fudbalu, počevši od zemlje u kojoj je odlučeno da se igra do pravila domaćina o ponašanju gostiju.
Forbes piše da se Katar našao pod budnim nadzorom medija i javnosti zbog stotina, potencijalno čak i hiljada radnika, od kojih su mnogi iz drugih zemalja, a koji su tokom izgradnje infrastrukture izgubili svoj život. Navodi se da su pritom radili za minimalnu platu.
Istovremeno, izbor da se najveća fudbalska smotra na svijetu održi u Kataru nije naišla na neko posebno odobravanje većeg dijela javnosti.
Bivši predsjednik FIFA Sep Blater rekao je prošle nedjelje da je odluka da Katar bude domaćin bio „loš izbor“.
„Premala je to zemlja za fudbal i Svjetsko prvenstvo koji su preveliki“, izjavio je Blater.
Navijačima je najveći problem što neće moći da konzumiraju alkohol onako kako su na to navikli, već ograničeno, jer je u Kataru zabranjena konzumacija alkoholnih pića.
Naime, Katar je naglo promijenio prvobitnu odluku te je zabranio prodaju piva u navijačkim zonama ispred stadiona samo 48 sati prije početka turnira.
Zalivska država ograničava prodaju alkohola vrhunskim hotelima, ali je pristala da dozvoli prodaju Budweisera, jednog od najvećih sponzora Svetskog prvenstva, u određenim zonama izvan osam stadiona na kojima se održavaju utakmice, piše Financial Times.
Uz sve ovo, termin održavanja Svetskog prvenstva u fudbalu po prvi put je tokom kasne jeseni, što je takođe naišlo na negodovanje kod jednog dijela javnosti. I fudbalerima nije lako, jer se Mundijal održava usred ligaških takmičenja.
Svjetskom prvaku u fudbalu, osim čuvenog pehara „Boginje Mundijala“, pripašće i novčana nagrada od 42 miliona dolara. FIFA je ostavila timovima da odluče kako će raspodijeliti taj novac.
Finalna utakmica na ovom Mundijalu biće odigrana 18. decembra na stadionu Lusail Iconic, kapaciteta 80.000 ljudi.
Na ovom Svjetskom prvenstvu takmiči se i Srbija, i to u grupi sa Brazilom, Švajcarskom i Kamerunom. Prvu utakmicu igra 24. novembra od 20 sati protiv Brazila, baš kao i prije četiri godine u Rusiji.
Domaća javnost i navijači očekuju puno, ali najviše da reprezentacija konačno prođe takmičenje po grupama, što joj nije uspijevalo na prethodnim turnirima na kojima je učestvovala u Južnoj Africi (2010) i Rusiji (2018).