BEOGRAD, Zasjedanje Međuvladine komisije za trgovinu, ekonomsku i naučno-tehničku saradnju između Srbije i Ukrajine, prvo nakon osam godina, počelo je danas u Beogradu.
“Za devet mjeseci ove godine ukupna robna razmjena dvije zemlje iznosila je 365 miliona dolara, uz deficit na strani Srbije od 43,2 miliona dolara”, rekao je na otvaranju dvodnevnog skupa ministar poljoprivrede Srbije i predsjedavajući srpskog dijela Komisije Saša Dragin.
On je kazao da je Ukrajina značajan partner Srbije i po obimu izvoza je na 14 mjestu, a po uvozu na 17 mjestu, ističući i da su bilateralni odnosi dvije zemlje stabilni i da se zasnivaju na principima međusobnog poštovanja suvereniteta i integriteta.
“Ukrajina je od 2001. do avgusta ove godine uložila 4,7 miliona evra u Srbiju, dok su dva najveća investitora iz Srbije u tu zemlju Sintelon iz Bačke Palanke, koji je uložio 60 miliona evra, kao i novosadska MK grupa koja je zakupila 50.000 hektara zemlje i izgradila najveći silos u Ukrajini kapaciteta 113.000 tona”, naveo je Dragin.
Dodao je da su, prema podacima Narodne banke Srbije, ukupana potraživanja ukrajinskih preduzeća prema srpskoj strani 300.000 dolara, dok potraživanja preduzeća iz Srbije prema Ukrajini iznose oko milion evra.
Zamjenik ministra ekonomije i zamjenik predsjednika ukrajinskog dijela Komisije Valerij Pjatnicki istakao je da je Srbija bila i ostala ključni partner Ukrajine na Balkanu i dodao da će naredne godine za obje zemlje biti plodne za dalju saradnju, jer su evropske integracije zajednički cilj.
Ocjenio je da će pregovori sa o pristupanju Srbije Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) biti “plodni”, da će se odraziti na bilateralnu sardnju i izrazio spremnost da maksimalno iskoristi vrijeme u Beogradu, kako bi se što detaljnije razmotrilo to pitanje.
Srbija i Ukrajina još nisu usaglasile soprazum o međusobnoj trgovini u okviru STO, a na početku pregovora dvije zemlje o pristupanju Srbije toj organizaciji Ukrajina je, pored ostalog, podnela zahtjev srpskoj strani da smanji carine u oblasti poljoprivrede za više od 700 tarifnih oznaka.
Pjatnicki je kazao da se statistički podaci dvije zemlje razlikuju i da bi bilo potrebno da se uspostavi saradnja u toj oblasti, ali i u oblasti carinske kontrole.
On smatra da je saradnja moguća u oblasti farmaceutske industrije, odnosno da postoji interes ukrajinske strane da se njihovi farmaceutski proizvodi plasiraju na tržište Srbije.
Na satanku će se razmatrati realizacija dogovora postignutih na drugom zasjedanju Komisije, predlozi za unapređenje trgovinske i ekonomske saradnje, sporazum o slobodnoj trgovini, investiranje, pravna regulativa i perspektive ekonomske sardnje u oblasti poljoprivrede, saobraćaja, telekomunikacije, energetike.
Trećem zasjedanju Komisije prisustvuju predstavnici srpskih ministarstava spoljnih poslova, ekonimije, infrastrukture, telekomunikacija i poljoprivrede, kao i predstavnici ambasade Srbije u Kijevu.
Ukrajinsku delegaciju čine predstavnici minisatrstava spoljnih poslova, poljoprivrede, transporta i veza i ambasador Ukraijine u Srbiji. Beta