VAŠINGTON – Predsjednik Amerike Donald Tramp sinoć je zvanično potpisao naredbu o uvođenju carina na robu iz Kine, Meksika i Kanade. Carine za Meksiko i Kanadu iznosiće 25 odsto, dok će za Kinu biti 10 odsto. Nedugo nakon potpisivanja ove naredbe stigao je i žestok odgovor iz tri pogođene zemlje.
Kanada uzvraća kontramjerom
Premijer Kanade Džastin Trudo izjavio je da će ta zemlja uvesti carine od 25 odsto na američku robu u vrijednosti od 155 milijardi kanadskih dolara (102,7 milijardi eura) koju Kanada uvozi, kao odgovor na iste takve carine koje su Sjedinjene Američke Države uvele na robu iz Kanade, prenosi Tanjug.
Trudo je naglasio da bi dio carina na robu iz SAD, u vrijednosti od 30 milijardi kanadskih dolara, stupio na snagu od utorka, dok bi carine na svu ostalu robu iz SAD bile uvedene u roku od 21 dan, prenosi Rojters.
Premijer Kanade je upozorio da će nove carine nanijeti štetu američkoj ekonomiji i pozvao Kanađane da kupuju domaće proizvode i odmor provode u svojoj zemlji, umjesto u SAD, a i upozorio je građane da ih očekuju „teška vremena“.
Kineska vlada osudila uvođenje carina
Kineska vlada danas je osudila uvođenje carina od 10 odsto na kineske uvozne proizvode koje je nametnula administracija američkog predsjednika Donalda Trampa, ostavljajući prostor za pregovore sa SAD kako bi se izbjeglo dalje produbljivanje trgovinskog sukoba, prenosi Rojters.
Peking je najavio da će osporiti ovaj potez Trampove administracije pred Svjetskom trgovinskom organizacijom i preduzeti „protivmjere“ kao odgovor na ovu taksu, koja bi trebalo da stupi na snagu u utorak, saopštila su kineska ministarstva finansija i trgovine.
Odgovor Meksika
Predsjednica Meksika Klaudija Šejnbaum naredila je uvođenje uzvratnih tarifa kao odgovor na odluku Sjedinjenih Američkih Država da uvedu carine od 25 odsto na svu robu iz Meksika.
Meksiko je već pripremao mogući set uzvratnih carina na uvoz iz SAD, u rasponu od pet do 20 odsto, uključujući svinjetinu, sir, svježe proizvode, čelik i aluminijum, prema izvorima bliskim vladi.
“Naložila sam ministru ekonomije da sprovede plan B, koji smo već pripremili, a koji uključuje tarifne i netarifne mjere u odbrani ekonomskih interesa Meksika”, izjavila je Šejnbaum, ne precizirajući na koju će tačno američku robu biti povećane carine. Sjedinjene Američke Države su najvažnije strano tržište za Meksiko, a ta zemlja je 2023. godine pretekla Kinu kao vodeća destinacija za američki izvoz.
Cijene goriva u Americi će porasti
Moglo bi doći do privremenog, kratkoročnog poremećaja i ljudi će to razumjeti. Ali tarife će nas učiniti veoma bogatima i veoma jakima – i mi ćemo se prema drugim zemljama odnositi veoma pošteno – rekao je Tramp u petak, odgovarajući na pitanje novinara o troškovima tarifa koje se prenose na uvoznike, a time i na potrošače.
Američki potrošači će osjetiti više cijene na benzinskim pumpama zbog odluke Donalda Trampa da od subote primijeni tarife na kanadsku i meksičku naftu, tvrde analitičari i trgovci gorivom, piše Guardian.
Sjedinjene Američke Države uvoze oko 4 miliona barela kanadske nafte dnevno, pri čemu 70% te nafte prerađuju rafinerije na srednjem zapadu. Takođe, SAD svakodnevno uvoze više od 450.000 barela nafte iz Meksika, uglavnom za rafinerije smještene duž obale američkog Zaliva.
Carine na taj uvoz znače povećane troškove za proizvodnju gotovih goriva, kao što je benzin, a najveći dio tih troškova vjerovatno će biti prebačen na američke potrošače.
“Očekujte da će cijene goriva primjetno porasti ako nafta i rafinisani proizvodi ne budu izuzeti”, rekao je analitičar GasBuddya Patrik De Han u objavi na društvenim mrežama.
U telefonskom intervjuu za Reuters, De Han je upozorio da će udar na potrošače biti teži što se duže bude odlagalo rješavanje ovog problema.
Američko udruženje proizvođača goriva i petrohemije, koje predstavlja američke prerađivačke kompanije, saopštilo je u subotu da se nada da će tarife biti ukinute prije nego što potrošači počnu da osjećaju uticaj, prenosi Blic. Blic, Bankar.me