BIJELJINA, Na parcelama Poljoprivrednog dobra (PD) “Semberija” Novo Selo, kod Bijeljine počela je žetva uljane repice, zasijane na 410 hektara, a očekivani prinos je oko tri tone.
Diplomirani inženjer poljoprivrede PD “Semberija” Radomir Prodanović rekao je Srni da je to s obzirom na sušu u prva tri mjeseca zadovoljavajući prinos.
“Žetva će biti završena za sedam dana, a možda i prije ukoliko vremenske prilike posluže”, rekao je Prodanović i dodao da su oko 20 odsto uljane repice uništile štetočine.
“Vlažnost je oko 15 odsto, što je zadovoljavajuće jer smo sa `Bimalom` ugovorili prodaju repice čija vlaga može da ide do 20 odsto”, objasnio je Prodanović.
On je podsjetio da je ječam u potpunosti požnjeven sa svih 106 hektara, te da je prosječan prinos oko šest tona po hektaru, što je za 10 do 15 odsto manje u odnosu na prošlu godinu.
“Izuzetno visoke temperature u aprilu i maju uslovile su ovakve prinose, što se neće u velikoj mjeri odraziti i na uljanu repicu koja je otpornija kultura”, rekao je Prodanović.
On je objasnio da bi žetva pšenice trebala početi za sedam dana a da će očekivani prinos biti umanjen zbog nepovoljnih vremenskih prilika.
“Ukoliko temeratura narednih dana bude visoka žetva pšenice počeće i ranije jer će se stvorito uslovi za puno sazrijevanje”, rekao je Prodanović.
On je dodao da će oko 150 hektara sjemenske pšenice biti ostavljeno za vlastitu upotrebu, tritikalea oko 22 hektara, a ostalo je merkantilna pšenica koja se isporučuje na tržište.
Prodanović je rekao da se u Republici Srpskoj trenutno ne zna koju će cijenu imati pšenica.
“Mi očekujemo bar minimum koji će zadovoljiti ulaganja, a i da ostane nešto za akumulaciju”, rekao je Prodanović i dodao da će se za pšenicu, kao najvažniju ozimu kulturu, okvirna cijena znati početkom žetve.
Zemlje užeg regiona takođe su pogođena izuzetno lošim vremenskim prilikama koje će se sigurno odraziti na prinos pšenice. U Hrvatskoj cijena koju nude otkupljivači iznosi 22 KM za 100 kilograma, ali proizvođači traže 40 KM za 100 kilograma.
U vrijeme prošlogodišnje žetve cijena pšenice je iznosila 45 do 50 KM u RS, a vrijednost joj je nakon žetve opala.