BEOGRAD, Izgradnja dionice gasovoda za ruski gas “Južni tok” kroz Srbiju što će koštati 1,9 milijardi evra, uskoro počinje. U toku je svečana ceremonija. Govori predsjednik Srbije Tomislav Nikolić.
Za svečanost povodom početka gradnje dionice Južnog toka kroz Srbiju akreditovano je 165 predstavnika oko 35 medija, među kojima su i medijske kuće iz Rusije, Slovenije, Albanije, Bosne i Hercegovine i Makedonije.
Na početku ceremonije, čiji je početak najavljen za 16 sati u Palati “Srbija”, govoriće predsjednik Srbije Tomislav Nikolić, a nakon toga će ministar energetike Ruske Federacije Aleksandar Novak pročitati obraćanje predsjednika Rusije Vladimira Putina.
Zatim će biti potpisana tri ugovora – Protokol o zajmu, Ugovor o tranzitu i Ugovor o povezivanju delatnosti od opšteg interesa između srpske i ruske strane.
Po potpisivanju navedenih dokumenata govoriće premijer Srbije Ivica Dačić, a nakon toga će predsednik Srbije direktnim videom linkom dati znak za zavarivanje prvog spoja Gasovoda, koje će biti obavljeno u Šajkašu.
Nikolić bi, prema protokolu, znak za početak radova na dionici Južnog toka kroz Srbiju, trebalo da da u 16.37 sati.
Po otpočinjanju radova, na svečanosti će govoriti i predsejdnik Upravnog odbora “Gazproma” Aleksej Miler, ministarka energetike Zorana Mihajlović i generalni direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović.
Kako je najavljeno, po završetku ceremonije, Bajatović bi trebao da obiđe radove u Šajkašu.
Gradnja počinje zavarivanjem prvog spoja na cevima u bačkom selu Šajkaš, istočno od Novog Sada.
TV-prenos početka radova će – iz Palate Srbija u Beogradu – pratiti predsjednik Srbije Tomislav Nikolić, premijer Ivica Dačić, ministri energetike Rusije i Srbije, Aleksandar Novak i Zorana Mihajlović, predsednik Upravnog odbora Gasrpoma Aleksej Miler i generalni direktor Javnog preduzeća Srbijagas Dušan Bajatović.
Međunarodni gasovod “Južni tok”, projekat ruske državne kompanije Gasprom, ukupno će koštati više od 16 milijardi evra. Namjenjen je transportu prirodnog gasa iz Rusije, kroz Crno more, Bugarsku, Srbiju, Mađarsku, do potrošača u Zapadnoj Evropi.
Izgradnjom “Južnog toka” Srbija će dobiti i drugi cjevovod za snabdjevanje gasom, pošto sada uvozni gas dobija preko Mađarske.
Budući gasovod je predviđen energetskim sporazumom Srbije i Rusije, od 25. januara 2008. na osnovu tog sporazuma Naftna industrija Srbije (NIS) je prodata Gaspromnjeftu za 400 miliona evra, a Gasprom je postao vlasnik 51 odsto podzemnog skladišta gasa u Banatskom dvoru.
Dionica “Južnog toka” kroz Srbiju biće dugačka 421 kilometar, a predviđena je izgradnja dva kraka – ka Hrvatskoj (52 kilometra) i ka Republici Srpskoj (BIH) (105 kilometara). Radi se projekat i trećeg, juznog kraka, prema Makedoniji.
Izradnja “Južnog toka” kroz Srbiju trebalo bi da se završi za dvije godine.
Kapacitet tog gasovoda u Srbiji biće 40,5 milijardi kubnih metara gasa godišnje.
Planirano je da izgradnju “Južnog toka” kroz Srbiju realizuje zajedničko preduzeće sa sedištem u Švajcarskoj, “Južni tok Srbija”, u kojem Srbijagas ima 49 odsto, a Gasprom 51 odsto vlasništva.
Ranije je najavljeno da će na današnjoj svečanosti u Palati Srbija biti potpisani rusko-srpski sporazumi o obavljanju djelatnosti od opšteg interesa – kompanija “Saut strim” (South Stream – Južni tok), o transportu, i o kreditu Srbijagasa i firme “Saut strim”.
Energetska zajednica Jugoistočne Evrope je prošlog ponedjeljka, 18. novembra, upozorila da je sporazum o izgradnji gasovoda Južni tok u Srbiji u neskladu s propisima EU, pošto treća strana nema pravo da koristi kapacitete tog gasovoda i pošto ugovorom nisu razdvojene djelatnosti gasnih kompanija u Srbiji u transportu i snabdjevanju.
Očekuje se da sporna pitanja budu rješena pregovorima Sekretarijata Energetska zajednice, Vlade Srbije i Srbijagasa.
Vlada Srbije očekuje da “Južni tok”, kao jedna od najvrednijih investicija u Srbiji, doprinese privrednom rastu i povaćanju zaposlenosti. Beta