BEOGRAD, Privatizacija u 2015. bila je ključna riječ za Telekom. Ipak, vlasnik je ostao isti, jer prodaja baš kao i prije četiri godine nije uspjela.
Godina 2016. proći će u znaku reorganizacije, konstatuje RTS.
„Mi smo već imali jedan sastanak početkom godine sa premijerom, kada kažem mi mislim na resorne ministre i poslovodstvo Telekoma. Razgovarali smo o različitim opcijama, svaka od tih opcija će se razmatrati – od profesionalnog menadžmenta do prodaje manjinskog paketa“, kaže ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić.
Time je počela primjena „plana B“. Kom su modelu bliži rano je reći, kažu u resornom ministarstvu. Svako približavanje upravljanju u privatnom sektoru, vjeruju analitičari, bio bi napredak.
„Naći dobar profesionalni menadžement nije jednokratna stvar, nije nešto što se generalno može proglasiti kao metod, nego obratno – neophodno je da se nađe mehanizam da je vlasnik zainteresovan da to preduzeće radi što profesionalnije i ostvari što bolji rezultat“, ističe savjetnik za strana ulaganja Milan Kovačević.
Prije svakog rješenja, lijek za Telekom je izlazak na berzu, tvrde stručnjaci. Kad se već ne prodaje većinski paket, dobar je i manjinski.
„U slučaju da se proda manjinski paket akcija to svakako neće biti definitivno rešenje za Telekom, ali će svakako biti neka bolja kontrola nad kompanijom. U slučaju da se kotira na tom tržištu, već za tri meseca ćemo imati kvartalne rezultate, a kompanija će morati da objavljuje bitne događaje iz poslovanja“, objašnjava Nenad Gujaničić iz brokerske kuće „Vajs Broker“.
Novo poslovanje, bolja konkurentnost, podrazumjeva i manji broj radnika. Telekom broji 9.000 zaposlenih, a konkurencija do 10 puta manje. Prošlogodišnji proces privatizacije pratio je i dogovor sa sindikatom o socijalnom programu.
„Oni će takođe sada biti akteri da dođemo do dogovora koji će podrazumevati da Telekom bude efikasniji, profitabilniji“, kaže ministar Ljajić, ističući da je suština da Telekom posluje efikasnije.
I to prema najavama već do kraja godine, kada je i prvi postavljeni rok za reorganizaciju. Od toga bi mogla da zavisi i cena u trećem pokušaju privatizacije jedne od najuspješnijih srpskih kompanija. Za analitičare, o tome bi se moglo ponovo govoriti za četiri godine, ili još bolje, kada uslovi na tržištu budu najpovoljniji. RTS
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Psi laju..karavani prolaze.. ! U telekomu se ništa promeniti neće. Zaposliće se još 3000 partijskih kadrva, tajkuni će opet telekomu prodavati sve po 10 puta većoj ceni, neradnici će i dalje spavati na poslu, malobrojni radnici će i dalje crkavati i crnčiti,.. sve u svemu neće se desiti NIŠTA