ŠIPOVO, Teorijskom edukacijom za 25 žena u oblasti tehnologije uzgoja i prerade ljekovitog i aromatičnog bilja, u Šipovu je danas počela serija obuka u okviru projekta podrške ženskom preduzetništvu Agencije za saradnju, edukaciju i razvoj /ACED/ Banjaluka.
Službenik za razvoj poljoprivrede u Agenciji Petar Ninić rekao je da su planirane dvije teorijske edukacije – jedna o uzgoju sedam najznačajnijih vrsta ljekovitog bilja, a druga o sakupljanju samoniklog bilja, te o preradi, sušenju, destilaciji, skladištenju i proizvodnji sadnog materijala.
On je dodao da se obuke provode u Šipovu, Driniću, Petrovcu, Novom Gradu, Krupi na Uni, te u federalnim mjestima Bužim, Otoka i Bosanska Krupa.
“Sutra ćemo završiti prvi krug teorijskih edukacija, a nakon završetka drugog kruga krenućemo planiranje praktičnih obuka da bismo ženama pokazali kako se ova proizvodnja provodi u četiri navrata”, rekao je Ninić.
Prema njegovim riječima, pored žena koje prolaze prvi ciklus edukacija, u projektu učestvuju i žene koje su već prošle obuku i nastavljaju komercijalnu proizvodnju.
“Oko 20 njih bi trebalo da ove godine zasnuje proizvodnju na nekih desetak hektara, a njihove proizvodne parcele ujedno će biti i ogledne za nove polaznice”, precizirao je Ninić.
On je najavio i naprednu obuku za žene koje počinju komercijalnu proizvodnju o sušenju ljekovitog bilja nakon instaliranja sušare u području na kojem bude najveća koncentracija biljne mase.
Predavači su saradnik Poljoprivrednog fakulteta banjalučkog Univerziteta Branko Đurića i jedan od najvećih proizvođača iz Hercegovine Slobodanka Čomić.
Projekat finansiraju USAID i Švedske razvojna agencija. Srna