BIJELJINA, U Semberiji je počela berba duvana, koji je zasađen na 265 hektara.
Iako je sadnja kasnila zbog nepovoljnog vremena, a grad u selima Zagoni i Kovačići nanio je velike štete, duvan se nakon posljednjih kiša oporavio.
Proizvođači očekuju dobar rod, a u “Duvan“ A.D. koji kreditira proizvodnju, nadaju se da će otkupiti planirane količine od 300 do 350 tona.
Živojin Ristanović iz Zagona kaže da je prvi rod, ipak, dobrog kvaliteta.
– Trudimo se koliko možemo, ali sve je u božjim rukama. Nekada se od duvana moglo da živi odlično a sada, uglavnom, preživljavamo. Jedne godine bude poplava, jedne suša, a sad smo imali grad. Sreća pa sam se na vrijeme osigurao pa će šteta biti nadoknađena. Uložili smo dosta u mehanizaciju, sušare i teško se sada opredjeliti za nešto drugo. Prinosi su za sada dobri i ako ovako ostane, godina će biti bolja od prethodne – kaže Ristanović.
Rukovodilac proizvodnje u AD ”Duvan” Čedo Gotovčević kaže da se prosječan rod od 1.500 kilograma po hektaru očekuje na 22 hektara koje je “Duvan” zasadio u vlastitoj režiji.
– Ove godine smo umanjili dodavanje gnojiva i prihranivanje da bi dobili na kvalitetu. Duvan je biljka koja ne podnosi veliki sadržaj azota a mnogo nam je važniji kvalitet lista od količine – kaže Gotovčević.
Budući da su usjevi u boljem stanju nego prošle godine, u “Duvanu” računaju da će od 78 kooperanata otkupiti planirane količine.
Direktor preduzeća Svetozar Mihajlović kaže da je preduzeće ispunilo sve ugovorene obaveze.
– Snabdjevamo ih repromaterijalom i energentima. Dajemo i avans za berbu. Nekada se proizvodnjom duvana bavilo mnogo više domaćinstava u Semberiji, ali su niske cijene, nelojalna konkurencija i izostanak adekvatnih podsticaja, natjerali sve koji imaju kvalitetniju zemlju da se okrenu proizvodnji drugih kultura. Nadamo se da će ova proizvodnja ipak dobiti mjesto koje zaslužuje – naglašava Mihajlović.
Otkup
„Duvan“ planira da najveći dio ovogodišnjeg roda preda kupcima iz Bugarske i Crne Gore. Otkupna cijena je ista kao i prošle godine. Prosječna cijena sa podsticajima lokalne zajednice i resornog ministarstva je 3,90 KM po kilogramu, a “Duvan” dodatno stimuliše proizvođače koji proizvedu 1.200 i više kilograma po hektaru, sa 30 pfeniga po kilogramu predatog duvana. Blic