BEOGRAD, Na drastični pad vrijednosti kupovina dnevnih i mjesečnih potrepština u samoposlugama, trgovci u Srbiji su odgovorili novim pogodnostima – vratili su ček na poček na velika vrata.
Pojedini trgovci omogućavaju kupcima da zembilj napunjen danas plate za sedam mjeseci. Dodatnim odlaganjem plaćanja za još mjesec dana trgovinski lanci su pokušali da ublaže pad prometa robe na malo u 2011. u poređenju sa prethodnom 2010. godinom za čak 17,6 procenata. Reklo bi se da su u tome uspjeli, jer je, prema izvještaju zvanične statistike, u prvih šest mjeseci 2012. promet robe u trgovini na malo bio manji samo za 0,9 odsto nego u istom periodu prošle godine.
Da li će čekovi na višemjesečni poček važiti i poslije stupanja na snagu novog zakona koji će obavezati sva preduzeća da svoje obaveze plaćaju do 60 dana?
Po svemu sudeći – hoće. Jer, zakon će obavezati trgovce da preuzetu robu dobavljačima plaćaju u roku od 60 dana, što će poboljšati likvidnost privrede, ali će svojim parama – ako ih imaju – i dalje moći da kreditiraju kupce kao do sada.
Kako „Politika” saznaje, ako sadašnji saziv parlamenta usvoji Prijedlog zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza, koji je utvrdila bivša vlada Mirka Cvetkovića, ograničenje plaćanja robe i usluga do 60 dana neće važiti jedino za preduzetnike, kojima bi bilo ostavljeno da sami određuju rokove izmirivanja međusobnih obaveza. Ali će rok plaćanja do 60 dana striktno važiti ako su u poslovnom odnosu preduzetnik i veće preduzeće. Zbog toga što je jedan od razloga donošenja ovog zakona da se spriječi zloupotreba slobode ugovaranja u vrijeme krize korišćenjem nejednake ekonomske moći između poslovnih partnera.
Prevedeno: da trgovinski lanac ne ucjenjuje proizvođače, što se proteklih godina često događalo.
Rok počeka na čeku sa 180 na 210 dana neki trgovinski lanci su produžili s jeseni prošle godine, kada je već bilo jasno da se sunovrat dnevnih pazara neće zaustaviti ako se nešto ne preduzme. Politika