BANJA LUKA, Neophodno je unapređenje transparentnosti i odgovornosti javnih preduzeća u BiH – rečeno je na predstavljanju komparativne studije “Transparentnost i odgovornost javnih preduzeća na području EU i zapadnog Balkana”.
U studiji je analiziran pravni i institucionalni okvir koji reguliše uspostavljanje i funkcionisanje javnih preduzeća, transparentnost planiranja i izvještavanja te aspekti odgovornosti javnih preduzeća prema svojim vlasnicima, ali i drugim akterima.
U okviru studije provedeno je istraživanje o stanju transparentnosti i odgovornosti na uzorku od 100 javnih preduzeća u BiH (50 iz Republike Srpske i 50 iz Federacije BiH).
Pokazalo se da u RS internet stranicu ne posjeduje 40 posto, a u Federaciji BiH 26 posto javnih preduzeća.
Iz Agencije za razvoj preduzeća „Eda“ iz Banje Luke je saopšteno da, „činjenica da veliki broj javnih preduzeća nema vlastitu web-stranicu predstavlja limitirajući faktor za ispunjenje obaveze objavljivanja informacija u skladu s zakonom o javnim preduzećima i obje entitetske uredbe o transparentnosti finansijskih odnosa.
Kada je riječ o dostupnosti plana poslovanja za 2016. godinu i trogodišnjih planova poslovanja, od 30 javnih preduzeća iz RS koja imaju svoju web-stranicu, trogodišnji planovi poslovanja nisu dostupni kod 26 preduzeća (87 posto). Od 37 javnih preduzeća iz Federacije BiH koja imaju svoju web-stranicu, trogodišnji plan poslovanja su objavila samo tri preduzeća (osam posto).
Dostupnost podataka o radu skupštine javnih preduzeća je takođe veoma mala.
U studiji, čiju izradu je finansira Kraljevina Holandija, date su preporuke čija bi primjena, kroz veću transparentnost i odgovornost, unaprijedila rad javnih preduzeća. Fena