ZAGREB, Ruski gas još uvek ne stiže u Hrvatsku, ali nacionalni operator gasnog transportnog sistema Plinakro tvrdi da je snabdjevanje relativno stabilno.
Iako je premijer Ivo Sanader izjavio da se intenzivno radi na pregovorima za još nekoliko novih pravaca za nabavku gasa, prije svega sa Alžirom i Libijom, Plinakro je objavio da je iz Libije jutros stigao negativan odgovor, uz objašnjenje da ta zemlja nema slobodne količine gasa i da je ugovorom vezana uz druge kupce.
Odgovor iz Alžira još nije stigao, navodi Plinakro, a portparol te kompanije Neda Erdeljac je izjavila da rezervi gasa u podzemnom skladištu Okoli ima za još 14 dana, i da je snadbievanje zaštićenih potrošača, prije svega domaćinstava, škola, vrtića, bolnica i ustanova od javnog značaja još uvek stabilno.
Naftna kompanija INA u četvrtak je uspijela da produži dogovor sa nemačkim “EON Rurgasom” o nabavci interventnih količina gasa od 40 hiljada metara kubnih na sat.
Međutim, iz te kompanije su upozorili kako se takvi interventni dogovori, zbog vanredne situacije u snadbijevanju gasom u čitavoj Evropi, produžuju iz dana u dan, te da se niko ne usuđuje da sklapa dugoročnije ugovore zbog nepredvidljivih uslova snadbjevanja.
Uz oko 60 odsto potrebnih količina gasa iz domaće proizvodnje, te oko 30 hiljada kubnih metara gasa koje Italija šalje Hrvatskoj iz zajedničkh platformi u Sjevernom Jadranu, Plinakro za sada uspijeva da snabdjeva zaštićene potrošače, ali i dalje su na snazi mjere 5. i 6. stepena redukcije gasa iz Uredbe o sigurnosti snabdjevanja gasom.
Tom su uredbom, koju je krajem prošle sedmice donijela Vlada, precizirane mjere redukcija isporuke gasa na tehnološki minimum svim industrijskim i ostalim nezaštićenim kupcima, kako bi se osiguralo nesmetano snadbjevanje zaštićenih kupaca.
Premijer Ivo Sanader je ranije potvrdio kako su u toku pregovori sa madjarskom naftnom kompanijom MOL, suvlasnikom INA-e, o izdvajanju gasnog biznisa iz okvira poslovanja INA-e, nakon čega bi nabavka gasa prešla potpuno pod kontrolu države.
Sanader je najavio da bi pregovori trebali biti gotovi do kraja januara, nakon čega bi nabavku gasa, kao i pregovore sa ruskom Gaspromom, ali i Alžirom i Libijom kao mogućim alternativnim pravcima nabavke, u budućnosti preuzeo Plinakro. B92