BEOGRAD, Dug srpskih privrednika po osnovu neplaćenih poreza i doprinosa premašio je 700 milijardi dinara.
Od toga je nenaplativo više od 60 odsto, jer se dužnici nalaze u procesu stečaja, privatizacije, pa i restrukturiranja, što ih sve zakonski štiti od prinudne naplate. Oni preostali mogu da računaju, osim na blokadu računa u bankama, i na pljenidbu imovine, ali samo one neopterećene hipotekama i zalogama u korist nekog drugog povjerioca.
Na listi imovine kojoj se, na ovaj način, traži novi vlasnik, najčešće su vozila, mada ima i voća i povrća, hrane, ženskih, muških i dječjih cipela, flaširanog pića, njiva, voćnjaka, automata za toplo-hladnu vodu, ali i “superuništivača komaraca”, kao i “supertankih elektronskih uređaja za uništavanje letećih insekata”.
Pokretne stvari, u prvoj prodaji, ne mogu da idu ispod 60 odsto od početne cijene. Već sljedećom prodajom cijena se spušta na 30 odsto od početne. Tako se “mercedes benc A180” iz 2005. godine može pazariti za 60 odsto od procjenjenih 576.465 dinara, što iznosi 345.879 dinara, odnosno manje od 3.000 evra. Ako još kupca na prvoj licitaciji ne bude, cijena će se sljedeći put “srozati” na 1.500 evra.
Interesantan je bio oglas o prodaji 1.431 komada “superuništivača komaraca” po cijeni od 939,17 dinara, kao i 1.175 automata za toplo-hladnu vodu po pojedinačnoj cijeni od 10.650 dinara. Da li je Poreska uprava u budžet inkasirala ukupno 858.572,59 dinara od ove prodaje, ili svega trećinu ove cijene, nepoznanica je. Postoji, doduše, i treća mogućnost, da se izlicitira veća cijena od ponuđene, ukoliko ima više učesnika željnih da postanu vlasnici ponuđenih predmeta…
Sve zaplenjene pokretne stvari prodaju se po principu “viđeno-kupljeno”, i ne podliježu bilo kakvim reklamacijama.
Kada je riječ o nepokretnostima koje Poreska uprava prinudno prodaje ne bi li se namirila od dužnika, kod njih cijena ne smije da ide ispod 75 odsto. Tako se u Valjevu nudi njiva pete klase, od nepunih pet ari, za 464.200 dinara, ali i voćnjak druge klase od 7,5 ari za 730.000 dinara.
Kvarljivo odmah u prodaju
Kada poreski inspektori zaplijene lako kvarljive namirnice, prodaja se, kao što je očigledno iz nekoliko objavljenih oglasa, obavlja neposrednom pogodbom i to “bez odlaganja”. Tako je u konkretnom slučaju zaplijene u Vlasotincu, cijena za oduzeto voće i povrće, koje će kupac kupiti po viđenju bez prava reklamacije, određena na 31.562 dinara bez PDV-a. U oglasu nije navedena količina koja se nudi na prodaju. Nudili su se i prehrambeni proizvodi po cijeni od 31.065 dinara, takođe bez PDV-a. Novosti