ZAGREB, Predsjednik Vlade Andrej Plenković ocijenio je u subotu naveče kako je procjena rejting agencije Fitch dobra jer je zadržala isti kreditni rejting BB uz stabilne izglede i pored krize koju je vlada Hrvatske ne samo uspjela iskontrolisati (Agrokor), nego i zbog procesa kojim upravlja zahvaljujući aktivizmu Vlade i zakona o vanrednoj upravi.
U intervjuu za Dnevnik Nove tv Plenković je istakao kako je “procjena nekoliko malih bodova glede rasta BDP-a stavljena na niže, samo procjena i vidjet ćemo kako će to sve skupa biti na kraju. Ne očekujem nikakve velike poremećaje u rastu hrvatskoga gospodarstva i to pokazuje i rast industrijske proizvodnje u maju“.
Hrvatski premijer je podsjetio kako su svi makorekonomski pokazatelji za Hrvatsku za 2016. bili pozitivni, rekao je da su odlični i ove godine, te ocijenio da to nije tako Hrvatska ne bi izašla iz procedure prekomjernoga budžetskog manjka.
Napomenuo je da se o tome raspravljalo na Evropskome savjetu koncem juna, da je tu odluku donio ECOFIN,, a Komisija dala preporuke.
“Usvojili smo naš nacionalni program reformi i tijesno surađujemo s Komisijom“, rekao je Plenković.
On je najavio kako su pred Hrvatskom reforme javne uprave, pravosuđa, penzionog, zdravstvenoga i obrazovnoga sistema, te ocijenio “da sve ono što Hrvatska radi, kada je riječ o fiskalnoj konsolidaciji i smanjenju javnog duga, su pripreme za strukturne i reforme koje će se odnositi na reforme javne uprave pravosuđa, mirovinskog, zdravstvenog i obrazovnog sustava“.
Podsjetio je da je pokrenuto rasterećenje privrede i poboljšanje investicione klime, poreska reforma I ocijenio da Hrvatska ima fiskalnu disciplinu, te da se ispunjavaju svi programi u planu vlade.
Na pitanje je li mogao biti energičniji u provođenju reformi, Plenković je rekao kako je “politička, pravna i ekononomska bitka oko Agrokra uzela velik dio energije i rada Vlade i bila dominantna tema. To što svima djeluje normalno – da nema gubitka radnih mjesta i kolapsa hrvatskog gospodarstva i financijskog sustava – pitanje je kakva bi situacija bila da nije bio zakona“.
Upitan je li se u vezi krize u koncernu Agrokor moglo reagovati prije i energičnije Plenković je odgovorio da” kao predsjednik Vlade baš niti od jedne institucije nije dobio nikakav signal koji bi mu dao za pravo da u decembru ili januaru procijene da je situacija u Agrokoru takva da se morao donositi zakon. To su činjenice i fakti”.
Istakao je kako su informacije počeli dobivati nešto kasnije te su, kada su shvatili razmjere problema, reagovali maksimalno brzo, tražili konsenzus u hrvatskoj politici koji nije dobijen. Najveća opoziciona stranka, tvrdi Plenković, “ponijela se sasvim nezrelo u tome trenutku o toj temi, a ono što smo postigli svjesni su i zaposlenici Agrokora, dobavljači i kreditori i svi koji promatraju naš gospodarski sustav”. Hina