BANJALUKA, Platu nižu od prosječne zarade u RS prima više od 163.000 radnika, dok se debljom kovertom od prosjeka može pohvaliti tek 72.000 zaposlenih.
Podaci Poreske uprave RS pokazuju da je u februaru nižu platu od prosječne primalo čak 163.857 od ukupno 235.961 radnika. Prosječna plata u februaru u Srpskoj je iznosila 834 marke.
Znatan broj radnika zarađivao je manje i od zagarantovane minimalne zarade u RS, koja iznosi 370 maraka. Niže od toga u februaru je zarađivalo 10.454, dok je minimalac primalo 20.607 radnika.
U Poreskoj upravi su pojasnili da zaposleni čija su neto primanja bila ispod 370 KM nisu bili prijavljeni na puni fond od 40 radnih časova sedmično ili su u tom periodu bili na bolovanju.
Najveći broj zaposlenih primao je platu koja se kretala između 371 i 610 maraka. U toj grupi bila su 98.193 radnika. S druge strane, prosjek je popravilo 50.000 radnika sa primanjima većim od 1.000 maraka. Prema podacima Poreske uprave RS, platu u rasponu od 1.001 do 2.000 KM imalo je 43.569 zaposlenih, dok je više od 2.000 maraka zarađivalo 6.846 radnika.
Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić kaže da je stanje još gore, jer zvanični podaci o prosječnoj plati u Srpskoj ne održavaju stvarno stanje, s obzirom na to da u nju nisu uračunati radnici koji nisu dobili platu.
– Da je to uračunato, imali bismo mnogo niži iznos prosječne plate. S druge strane, znatan broj radnika ne dobija ni zagarantovanih 370 KM. To se ne može opravdati radom na pola radnog vremena, jer dobro znamo da na pola radnog vremena uglavnom rade ljudi koji imaju određenih zdravstvenih problema pa ne mogu da izdrže radno vrijeme ili su to majke sa malom djecom. Manipulacija sa iznosom plata od strane jednog dijela poslodavaca je očigledna i vidimo da se institut najniže plate zloupotrebljava – rekla je Mišićeva.
Ona je istakla da su rijetki radnici u privredi čije su zarade približne ili premašuju prosjek plate RS.
– Očekujemo da radnik u skladu sa propisima dobije platu. Imamo i situacije gdje radnici dio plate koji im je uplaćen u banku moraju da vrate poslodavcu – naglasila je Mišićeva.
Potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Saša Trivić kaže da je prosječna plata u privredi niža od 600 KM i da su za republički prosjek zaslužni administracija i bankarski sektor.
– Ogromna je razlika između plata u privredi i administraciji i to je veoma nepovoljno za državu i teret za privredu – naglasio je Trivić i dodao da zajedno sa Poreskom upravom rade na tome da se broj radnika koji rade na crno smanji i da se plate i doprinosi uplaćuju u što realnijem iznosu.
Statistika
Prema podacima Zavoda za statistiku RS najveća plata u februaru je isplaćena u finansijskim i djelatnostima osiguranja – 1.272 KM. Najmanja plata bila je u administrativnim i pomoćnim uslužnim djelatnostima i iznosila je 515 KM. Glas Srpske