BEOGRAD, U poređenju sa periodom od prije dva mjeseca, posmatrano kroz odnos kursa evra i dinara, plate u Srbiji su u padu, potrošačka korpa je sve praznija, dok su rate za kredite u porastu, uprkos najavljenim mjerama Narodne banke Srbije /NBS/ i očiglednom jačanju domaće valute.
Izvjesno da će do kraja decembra novi udar na i onako oslabljen budžet građana Srbije stići kroz najavljeno poskupljenje hrane, neprehrambenih proizvoda, lijekova, prevoza i grijanja, dok će od početka sljedeće godine najvjerovatnije poskupjeti struja i telefonski impulsi, piše “Blic”.
Prema navodima lista, plata od 60.000 dinara prije dva mjeseca u evrima je iznosila 787,71, a da je danas taj iznos istopljen na 695,57 evra.
Opala je i kupovna moć građana kojima poslije plaćanja usluga i kupovine najosnovnijih životnih namirnica u džepu ostaje mnogo manje novca nego ranije.
List ističe da je u oktobru građanima u džepu ostajalo 313,22, a danas 262,23 evra, a još gore prolaze oni koji plaćaju rate za kredite vezane za kurs evra.
Za ratu od 100 evra prije dva mjeseca trebalo izdvojiti 7.617, a da danas ta rata iznosi 8.626 dinara.
Potpredsjednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Goran Papović istakao je da je platežna moć potrošača definitivno oslabila, a da trgovci i dalje podižu cijene.
On je naveo da država ne pokazuje nikakvu ozbiljnost da riješi ove probleme i da nije jedino rešenje u prodaji deviza od NBS-a.
“Mi još od početka godine zahtevamo ukidanje PDV-a za osnovne životne namirnice i subvencije primarnim proizvođačima. Naš stav je da je kurs dinara čisto špekulantska stvar”, kaže Papović.
Popović navodi da je u Srbiji ugroženo prvo pravo potrošača, a to je pravo na zadovoljavanje osnovnih životnih potreba i ističe da realna visina potrošačke korpe iznosi više od 60.000 dinara /oko 695 evra/ iako Statistički zavod daje drugačiju sliku.
Ekonomista Aleksandar Stevanović objašnjava da slabljenje nacionalne valute uvoznu robu čini sve skupljom.
On je istakao da gotovo svaka roba u Srbiji ima neku uvoznu komponentu, što dovodi do porasta cijena domaćih roba i usluga i da zato postoji realno opadajuća kupovna moć stanovništva.
Stevanović je naveo da dodatni problem u vezi sa dinarom izaziva i to što Srbija ima kurs koji je niti fiksni ni fluktuirajući.