SARAJEVO, BANJALUKA, Prosječna julska plata u BiH, koja je iznosila 405 evra, veća je od prosječne makedonske plate za 16,5 i od srbijanske za 18,5 odsto, podaci su državnih statističkih zavoda.
Sa druge strane, prosječna bh. plata, prema istim podacima, manja je za 58 odsto od prosječne plate u Sloveniji, 44 odsto od hrvatske i za 13 odsto od crnogorske.
Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS, kazala je da je smiješno bilo kakvo poređenje plata, životnog standarda i sličnih pokazatelja stanja u BiH i u Sloveniji.
“Slovenija je u odnosu na sve zemlje bivše Jugoslavije u boljoj poziciji, iako ni njih nije zaobišla ova kriza”, kazala je Mišićeva.
Prema njenim riječima, kada se uporedi prosječna plata sa troškovima koje je potrebno izdvojiti za sindikalnu potrošačku korpu, situacija je slična u svim zemljama.
“Na primjer, prosječna plata u Sloveniji je preko 900 evra, međutim, i cijene hrane su kod njih više, tako da je situacija u tom segmentu slična. Ali, opet se standard života građana Slovenije ne može porediti ni sa jednom drugom zemljom u okruženju”, pojasnila je Mišićeva.
Ona je istakla da su u RS potrebne dvije prosječne plate da bi se pokrili troškovi sindikalne potrošačke korpe jedne porodice, ali da je problem što oko 130.000 radnika ima manju platu od republičkog prosjeka.
“Na primjer, radnici u građevinarstvu imaju plate 551 marku, u prerađivačkoj industriji 553, ribarstvu 639 i tome slično”, navela je Mišićeva.
Ismet Bajramović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata FBiH, kazao je da navedeni statistički podaci pokazuju nerealnu sliku u BiH.
“Ove plate nisu uzele u obzir oko 60.000 zaposlenih u privredi u FBiH koji ne dobijaju redovnu platu, tako da se na osnovu ovih pokazatelja ne može sagledati realna ekonomska situacija građana BiH”, naveo je Bajramović.
On je istakao da je jedino situacija u Makedoniji prikazana realno, dok bi u Srbiji ekonomska situacija trebalo da bude mnogo bolja.
Prema podacima istraživanja koje je UNDP u BiH proveo na 1.600 građana BiH pred kraj prošle godine, vidljiva je smanjena potrošnja u okviru kućnih budžeta, a polovina ispitanika smatra da je ekonomska situacija pogoršana u prošloj u odnosu na 2008. godinu.
“Udio izdataka na hranu u okviru kućnih budžeta se povećava, što ne ostavlja dovoljno prostora za zadovoljavanje ostalih potreba. Broj domaćinstava sa prihodima ispod 500 maraka mjesečno u BiH se povećao, što se može pripisati zabilježenom povećanju nezaposlenosti i mjerljivo dokazivom prisustvu i uticaju ekonomske krize na privredna i poslovna kretanja u BiH”, navela je većina ispitanika.
Isti podaci pokazuju da je nezaposlenost u oba bh. entiteta u porastu, što pokazuje podatak da se broj nezaposlenih prošle godine u odnosu na stanje iz 2008. godine povećao za oko 23.000 lica, što znači da je stopa nezaposlenosti veća oko pet odsto.
Satnice u zemljama okruženja u evrima
• Slovenija Hrvatska Crna Gora BiH Makedonija Srbija
• 5,5 4,17 2,7 2,3 1,95 1,85
Prosječne plate u evrima:
• – Slovenija 965
• – Hrvatska 733
• – Crna Gora 466
• – BiH 405
• – Makedonija 338
• – Srbija 330
Nezavisne novine