BANJALUKA, Prosječna neto plata u Republici Srpskoj lani je iznosila 784 KM i nominalno je manja za 0,5 odsto, a realno za 2,9 odsto od prosjeka u 2009. godini, podaci su Zavoda za statistiku RS.
Najveća primanja u prošloj godini u prosječnom neto iznosu od 1.221 KM imali su zaposleni u finansijskom posredovanju, te 1.046 KM u državnoj upravi.
Zaposleni u sektoru saobraćaja, skladištenja i veza imali su najveći rast plata u prošloj godini, u odnosu na 2009, i to u nominalnom iznosu 9,2 odsto i realnom 6,6 odsto.
Zabilježen je rast plata u nominalnom i realnom iznosu prošle godine i kod trgovine, vađenja ruda i kamena, u snabdijevanju električnom energijom, gasom i vodom.
Najmanja neto primanja prošle godine od 551 KM imali su zaposleni u prerađivačkoj industriji, te 531 KM u hotelima i restoranima.
Prosječna bruto plata prošle godine bila je 1.199 KM.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Zavod za statistiku molim da nastavi da se bavi bajkama, a realnost neka ostavi drugima.
“…Najmanja neto primanja prošle godine od 551 KM imali su zaposleni u prerađivačkoj industriji, te 531 KM u hotelima i restoranima…”
Upravo to i mene čudi, otkud ovakve brojke, ako smo gledali gotovo svakodnevno radnike u industriji trikotaže, obuće i kožarstva, kako pričaju o platama od 250 i 280KM, sjetimo se samo onih žena pred Novu godinu u Čelincu, znam za Skontoprom gdje je plata 300-420KM, Mira Prijedor sa platama od oko 400KM, trgovinama i kafićima u Prijedoru gdje oko 90% njih radi za plate od 300-400KM, pa mi na kraju nije jasno, da li Prijedor pripada nekoj drugoj državi, nije statistički obuhvaćen ili je procenat radnika u Prijedoru toliko mali da bi bitnije uticao na statistiku RS?
Ili je zaista na djelu toliko friziranje podataka od strane Zavoda za statistiku RS, za koji znamo da nije objektivan i da njihovi podaci nikad ne ogovaraju realnom stanju, ali odstupanja su zaista ogromna!