NOVI SAD, Ukoliko Skupština Srbije po hitnom postupku usvoji prijedlog izmjena Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji, u ovoj zemlji bi bez posla moglo ostati 700 000 radnika, od čega u Vojvodini 210 000, procjenjuje Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS).
Izmjene tog zakona predviđaju nov način kontrole uplata doprinosa za penzijsko-invalidsko i zdravstveno osiguranje, prema kojem se plate ne bi mogle isplaćivati dok ti doprinosi ne budu namireni državi.
Sindikat upozorava da će radnici, za koje poslodavci ionako ne uplaćuju doprinose za zdravstveno i penzijsko-invalidsko osiguranje, ostati i bez plata ukoliko dođe do izmjena ovog zakona.
U ovom sindikatu smatraju da bi plate 200 000 radnika u Srbiji i 70 000 u Vojvodini kasnile, jer preduzeća na vrijeme ne uplaćuju te doprinose.
Među najneurednim platišama doprinosa u Srbiji čak 80 odsto otpada na javna preduzeća.
Sindikat smatra da bi spas za plate i radnike bio da država oformi novo profesionalno tijelo po uzoru na nekadašnju Službu društvenog knjigovodstva (SDK), koje je decenijama s uspjehom vršilo naplatu doprinosa i njenu kontrolu.
Skupština Srbije treba po hitnom postupku do kraja decembra, da usvoji izmjene Zakona o poreskom postupku i poreskoj adminstraciji, kojim država dio ovlašćenja kontrole i naplate doprinosa s poreznika prebacuje na banke.
Izmjenama je predviđeno da banka provjerava da li je preduzeće ili kompanija uplatilo doprinose za zdravstveno i penzijsko-invalidsko osiguranje kad poslodavac dođe na šalter da prebaci plate na račun zaposlenih.
Ukoliko se tom prilikom ustanove dugovanja, isplata zarada će biti obustavljena i tako će biti sve dok sve dospjele obaveze po osnovu doprinosa ne budu uplaćene na račune banaka. Srna