BANJALUKA, Radnici banjalučkog Vazduhoplovno-remontnog zavoda “Kosmos” tvrde da im ovo preduzeće duguje 12 plata, a da im doprinosi nisu uplaćeni još od 2007. godine, dok Uprava preduzeća uvjerava da će stanje biti poboljšano pronalaskom stranih partnera, s kojima su u pregovorima.
Naime, u pisanoj izjavi, koja je u posjedu “Nezavisnih”, grupa radnika ovog nekadašnjeg giganta namjenske industrije, istakla je da im se duguje i osam naknada za prevoz, ali i 11 toplih obroka, te upozoravaju da radnici po bilo kojem osnovu nisu zaštićeni i žele da osnuju novi sindikat koji bi radio u korist radnika, a ne u korist Uprave.
Pored toga, oni uvjeravaju da su “međuljudski odnosi u firmi na veoma niskom nivou, da se izmišljaju radna mjesta za podobne kadrove, a da se ostali upućuju na rad u proizvdnju bez ikakve zaštite, obuke i slično, iako nisu kvalifikovani za te poslove”.
“S tim u vezi bilo je i nekoliko povreda radnika koji nisu obučeni za rad u proizvodnji, a nisu ni te struke”, navodi se u ovom pismu. Isto tako, dodaju da se poslovi u “Kosmosu” rade i u privatne svrhe, ali i da se vrši rasprodaja radarskih sredstava u staro željezo, po cijeni koju samo Uprava zna, a oni vrijede i do pola miliona KM.
“Raspodjela plata se vrši različito po godinama i mjesecima, pa radnicima koji su tu 20-30 godina plata kasni po 12 mjeseci, a novoprimljeni radnici dobijaju platu redovno”, navela je grupa radnika “Kosmosa” i dodala da su zadnju platu primili prije dva mjeseca, a to je naknada za oktobar prošle godine.
Radnici ističu da ovo preduzeće posluje s gubitkom, a da se Uprava u medijima hvališe milionskim ugovorima, te ističu da radnici zbog toga što nemaju nikakvu zaštitu podnose i tužbe, ali se na njih od strane Uprave vrši pritisak da ih povlače.
Kako je istakla grupa nezadovoljnih radnika, na rukovodećim radnim mjestima u preduzeću su nestručne osobe s nižom školskom spremom, dok su visokoobrazovani radnici degradirani i platom i pozicijom u firmi.
Na sve ovo Dragan Ilić, direktor “Kosmosa”, ističe da su potrebne promjene u odnosu prema svemu, jer su se sada, kada nemaju velikih poslova na inostranom tržištu, okrenuli domaćem i civilnom tržištu, gdje važe neka druga pravila, a to su kratki rokovi, na koje se brzo i efikasno mora odgovoriti, što je drugačije u odnosu na ranije poslove koji su rađeni mjesecima ili godinama i koji daju prostor za laganiji ritam.
“Pokušavamo ljude da naviknemo da se ponašaju onako kako tržište zahtijeva, a to znači da morate poštovati rokove, da se neke navike moraju promijeniti”, rekao je Ilić.
Kako je naveo, nezadovoljstvo stvara i obim posla, pa tako neki radnici rade mnogo više od onih drugih, prije svega iz administracije, koja realno nema mnogo posla.
Što se tiče plata i doprinosa, Ilić je rekao da su ušli u program restrukturiranja, zajedno s Vladom RS kao većinskim vlasnikom, dok paralelno s tim pokušavaju doći do strateškog stranog partnera, jer bez novih tehnologija, kako je rekao, teško da mogu opstati na tržištu, pogotovo na onom gdje su zarađivali novac u prošlosti.
“Svi ovi poslovi koje pokušavamo da nađemo na domaćem tržištu su relativno mali za potrebe ‘Kosmosa’, jer imamo 240 zaposlenih i vi svaki mjesec morate obezbijediti novac. Borimo se da opstanemo na tržištu i mislim da ćemo vrlo brzo doći do mnogo ozbiljnijeg novog projekta da bismo mogli izaći iz ove situacije”, rekao je on.
On je odbacio spekulacije da će “Kosmos” otići u stečaj ili biti prodat i naveo da je ideja da nađu partnere s kojima će zajedno ulaziti u projekte, te ponovio da su na pragu ozbiljnijih stvari. Prema njegovim riječima, “Kosmos” sada radi poslove za velike sisteme, kao što su “Željeznice RS” i “Elektroprenos BiH“. Nezavisne novine