SARAJEVO, Plate izabranih i imenovanih zvaničnika u institucijama BiH u prosjeku bi trebalo da budu smanjene za oko 600 KM ako i Dom naroda bh. parlamenta usvoji zakon koji je preksinoć podržan u Predstavničkom domu.
U opoziciji i u nevladinom sektoru tvrde da su ovo simbolične uštede ukoliko ne budu smanjivane ostale privilegije koje čine ukupna primanja.
Zakon o utvrđivanju visine plate zaposlenih u institucijama BiH, usvojen u Predstavničkom domu, podrazumijeva smanjenje plata članovima Predsjedništva BiH, Vijeća ministara i parlamenta BiH. Najveći koeficijent bi trebalo da imaju članovi Predsjedništva – pet prosječnih plata u državi, na osnovu čega bi njihova osnovna plata bila 4.110 KM, odnosno 640 maraka manja od sadašnje. Ovim zakonom najmanje su pogođeni članovi kolegija oba doma bh. parlamenta, kojima bi plate trebalo da budu manje za 433 KM, a najviše ministri u Vijeću ministara, koji bi primali za 749 maraka manje plate.
Prvobitna verzija ovog zakona, koji je predložio poslanik Milorad Živković (SNSD), predviđala je smanjenje plata za čak 42 odsto (maksimalni koeficijent za članove Predsjedništva od 3,3 prosječne plate), no to je promijenjeno usvajanjem amandmana SDA, koja je predložila koeficijent pet.
Na inicijativu SDA prihvaćeno je i da se zakon ne primjenjuje od iduće godine, nego odmah nakon usvajanja u parlamentu i objave u “Službenom listu BiH”.
“Ako ne bude političkih igara, ovo će do izbora usvojiti i Dom naroda i može se početi primjenjivati na aktuelni saziv vlasti”, kazao je Amir Fazlić (SDA), član Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma, istakavši da je svjestan da Ustav BiH još ne dopušta smanjenje plata funkcionera za vrijeme trajanja mandata, zbog čega bi zakon usvojen u Predstavničkom domu mogao biti proglašen neustavnim ako se neko od zvaničnika bude žalio.
Anto Domazet, član Komisije za finansije i budžet iz SDP-a, misli da će parlament uskoro promijeniti “spornu” odredbu Ustava, mada to nije uspio još od 2005.
“Predstavnički dom je napravio dobar korak jer 45 dana od stupanja na snagu ovog zakona Vijeće ministara mora izmijeniti Zakon o platama u institucijama BiH i razraditi sistem plata za sve u institucijama BiH”, naglasio je Domazet.
Boško Tomić, SNSD-ov poslanik u Komisiji za finansije i budžet, kaže da usvojenim zakonom plate nisu značajno smanjene zato što je, na inicijativu SDA, drastično promijenjena njegova prvobitna verzija.
“Očito je ovo izborni zakon. Plate funkcionera u svim institucijama treba dovesti u ravan s prosječnom platom u državi”, ocijenio je Tomić.
Beriz Belkić, poslanik opozicione SBiH, kaže da je bio protiv usvajanja amandmana SDA kojim je uveden koeficijent od pet prosječnih plata za Predsjedništvo i linearno manji koeficijenti za parlamentarce i ministre.
“Usvajanjem amandmana, plate su skoro vratili na aktuelno stanje”, rekao je on.
U Centrima civilnih incijativa (CCI) procjenjuju da je moguće da zakon o smanjenju plata u Domu naroda ne bude usvojen do izbora.
“Ako pogledamo ukupna primanja parlamentaraca, smanjenje je simbolično jer im ostaje paušal od 713 KM, za jednu ad hok komisiju 475 KM“, upozorio je Ivica Ćavar iz CCI-ja, dodavši da parlamentarci svojom odlukom mogu ukinuti ove privilegije na osnovu kojih neki mjesečno ukupno zarade 7.000 KM. Nezavisne novine