BANJALUKA, Zaposleni u javnoj upravi u BiH, analizirajući 11 evropskih zemalja u tranziciji, imaju najviše plate u odnosu na privatni sektor, saopšteno je juče iz Udruženja ekonomista RS – SWOT.
U analizi čiji je autor spoljni saradnik SWOT-a Ognjen Đukić, navodi se da su plate službenika u javnom sektoru RS u prošloj godini bile za 64 odsto, a u FBiH skoro 50 odsto veće u poređenju s primanjima radnika u privatnim firmama. U drugim tranzicionim zemljama istočne Evrope razlika u primanjima u korist državnih službenika iznosi najviše do 30 odsto, što je slučaj u Rumuniji, dok su u Estoniji i Slovačkoj plate u privatnom sektoru čak veće nego u javnoj upravi.
Navodi se da su plate činovnika u RS u periodu od 2006. do 2008. godine imale značajan rast i da su zbog broja zaposlenih, po sistemu “spojenih posuda”, uticale na formiranje plata u privatnom sektoru, posebno u uslužnoj djelatnosti, ali i industriji. Negativna posljedica toga je, ističu u SWOT-u, odliv stručnog kadra iz privrede u institucije javne uprave čime se smanjuje konkurentnost privatnih preduzeća.
“To ukazuje na potrebu donošenja dugoročnije politike određivanja plata u javnom sektoru u pravcu da se one ubuduće usklađuju prema privatnom sektoru, kakva je i evropska praksa”, ističu u Udruženju ekonomista RS.
Da bi se to postiglo naglašavaju potrebu revizije visine plata za pojedinačna zanimanja u javnom sektoru, te usklađivanje njihovog nivoa, napominjući da bi to podrazumijevalo smanjenje, ali i povećanje nekih plata. U velikom broju evropskih zemalja, kako se navodi, postoje nezavisna tijela koja periodično sprovode takve revizije.
“Nakon izvršene revizije, rast osnovice za obračun javnih plata bi se mogao vezati za rast prosječne plate u privatnom sektoru čime bi se obezbijedila njihova dugoročna ‘usidrenost’ za privatni sektor”, predlažu u Udruženju ekonomista RS – SWOT. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Prosječan plata u administraciji trebala bi da bude na nivou plate u privredi. Plate u administraciji treba blago smanjiti i onda zamrznuti na tom nivo dok ih plate u privredi ne stignu. Najlakši način je da se zakonski utvrde koeficijenti a da se osnovica veže za prosječnu platu u privredi. Od ovoga bi trebalo dijelom izuzeti medicinsko osoblje i prosvjetne radnike ali bi i njihove zarade bile vezane samo ne ovako striktno.