BANJALUKA, Sindikalna potrošačka korpa za četvoročlanu porodicu u Republici Srpskoj /RS/ u avgustu je koštala 1.742 KM, a prosječna isplaćena neto zarada bila je 813 KM i pokrivala je 46 odsto potrošačke korpe – saopšteno je iz Saveza sindikata RS.
U sedam djelatnosti privrede RS, u kojima je zaposleno više do 150 000 radnika, isplaćene prosječne neto plate za avgust bile su manje od iznosa prosječne neto plate u RS – navodi se u saopštenju.
Najniža prosječna neto plata u avgustu u RS isplaćena je u ugostiteljstvu 543 KM, u prerađivačkoj industriji 580 KM, u građevinarstvu 582 KM, poljoprivredi, lovu i šumarstvu 586 KM, u trgovini 609 KM, u komunalnim i uslužnim djelatnostima 622 KM, u prometu nekretnina 628 KM, ribarstvu 688 KM, te saobraćaju i vezama 792 KM.
U avgustu ove godine u RS poskupio je namještaj, pokućstvo i održavanje domaćinstva za 1,1 odsto, prevoz za jedan odsto, dok su ukupne potrošačke cijene ostalih roba i usluga ostale nepromijenjene.
Stručna služba Saveza sindikata RS mjesečno na bazi stvarnih troškova života obračunava iznos sindikalne potrošačke korpe, koja osim izdataka za prehranu, obuhvata troškove stanovanja, komunalnih usluga, tekuće održavanje domaćinstva, odjeće, obuće, te troškove higijene, njege zdravlja, prevoza, obrazovanja i kulture.
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
dakle, plata u realnom sektoru je manja od prosječne plate u RS za oko 15%, što znači da pokriva oko 35-37% potrošačke korpe i tek kada se dodaju plate prosvjete, zdravstva, policije i drugih budžetskih korisnika, dobije se prosjek od 813KM, a realni sektor treba da zaradi za sviju! očigledno je da su plate budžetskih korisnika veće za reko 30% od onih u realnom sektoru, što nije održivo stanje, tako je od predizborne kampanje 2008. kada je prodat Telekom i Rafinerija, a kasnije dodatnim opterećenjem privrede održavana ova ekonomska anomalija. Grčki sindrom je evidentan, koliko ćemo mi izdržati, ne zna se još, dugovi tek dolaze na naplatu.
bensendin,Bensendin i BENSENDIN i nema frke – PEACE brate! 🙂
Privatni sektor kolaborira, smanjuje se zaposlenost, na osnovu toga prosjecna plata gledano statisticki raste. Vlada ce to proglasiti velikim uspjehom. I Potemkin bi se rasplakao od srece,kakve sjajne sledbenike ima u RS.
Statistika im je omiljena “igracka” ,,,iznose podatke kojim se hvale a jadan narod nista od tog ne razumije,,,,kakva prosjecna plata 800i kusur kad vecina ljudi ne dobije vise od 400-500KM i ne bas svaki mjesec 🙁
Ovdje vise ni bensedin ne moze da pomogne .(