BEOGRAD, Talas poskupljenja osnovnih namirnica, koji je započeo u avgustu, preliva se i na septembar i prijeti da ojadi kućni budžet. Prosječna korpa je za samo mjesec dana poskupila najmanje 10 do 15 odsto. Za iste namirnice, pod uslovom da se pazare iste količine hrane, na mjesečnom nivou, izdvajamo više od 3.700 do 5.550 dinara! Prosječna potrošačka korpa košta oko 37.000, dok za minimalnu treba izdvojiti 23.000 dinara. A prosječna plata ne prelazi 35.000 dinara.
– Učestala poskupljenja hrane najteže padaju siromašnim građanima jer prosječna plata u Srbiji i dalje je od mjesečne korpe “kraća” za više od 3.500 dinara – kaže Petar Bogosavljević, predsjednik Pokreta za zaštitu potrošača. – Sa novim, višim cjenovnicima, taj jaz će se samo još više produbiti, jer za istu količinu namirnica, izdvajamo daleko više para.
Inače, glavni razlozi visokih cijena u prehrambenim trgovinama, uz slabljenje vrijednosti dinara su i veće cijene osnovnih sirovina. Poslije prošlomjesečnog rasta cijena mlijeka i mliječnih prerađevina, hljeba, jestivog ulja, pića, u prosjeku za pet do 10 odsto, slijedi novi talas poskupljenja.
Trenutno su najglasniji pojedini uljari, jer traže novo poskupljenje od 30 odsto. Oni su nedavno, početkom avgusta već jednom nivelisali cijene za četiri do 11 odsto.
– Glavni razlog za skuplje ulje je sirovina, ovogodišnji rod suncokreta se prodaje 350 do 420 evra po toni, a lani je ta cijena bila upola niža – pravdaju se proizvođači.
Milena Radulović, marketing menadžer “Jabuke” i SOS trgovina kaže da za sada nisu dobili nove, više cijene za ulje, delikates, testenine…
– Imamo sasvim dovoljne količine zejtina, a cijena za litar iznosi oko 106 dinara, što je veoma konkurentno – dodaje Radulovićeva.
Nedavno je poskupilo i svježe meso od šest do 12 odsto. Svinjski but sada je umjesto prosječnih 389 dostigao 422, juneći košta 488, a ponegdje je premašio i 550, dok piletina staje oko 219 dinara. Krajem septembra očekuje se i skok cijena mesnih prerađevina.
Kada je riječ o hljebu, i poslije avgustovskog poskupljenja na 44 dinara za veknu, cijene su i dalje šarolike i najčešće se kreću od 28 do 38 dinara.
Sredinom avgusta povećane su maloprodajna cijene mlijeka i mliječnih proizvoda za pet do 10 odsto. Tako je cijena svježeg kratkotrajnog mlijeka u prodavnicama, zavisno od mljekare najčešće od 46 do 59 dinara za litar, dok je litar jogurta poslije poskupljenja u rasponu od 63 do 89 dinara.
Kurs gura cijene
Pad vrijednosti dinara od skoro 10 odsto od početka godine, poskupljenje energenata i sirovina, pokrenuli su novi talas poskupljenja gotovo svih roba i usluga! Ta poskupljenja nisu zaobišla ni bijelu tehniku i male kućne aparate, koji dolaze iz uvoza. Ali, ni garderobu, obuću, ni drugu robu široke potrošnje. Već su poskupili uvozni proizvodi, konditori i kućna hemija, mogu se očekivati više cijene i druge robe koja nam stiže preko granice.Novosti