BEOGRAD, Prodaja uglja i drva, ove sezone veća je za trećinu nego ranijih godina i ovih dana dostiže svoj maksimum. Mada se griju na gas i struju, domaćinstva kupuju i koju tonu uglja, ili nekoliko kubika drva, kako bi što jeftinije prošli zimu.
Najtraženiji je ugalj, potom drva, dok je znatno opala potražnja za briketima. U “Kopaonik ogrjevu”, zbog velike tražnje narednih nekoliko dana neće primati trebovanja, dok ne isporuče kupljenu robu.
– Veliko je interesovanje ove jeseni za čvrstim ogrjevom, sve zalihe uglja smo rasprodali, ali situacija se normalizuje i polako pristižu nove količine iz “Kolubare” i “Banovića” – kaže Tomislav Paunović, menedžer prodaje “Kopaonik ogrjeva”. – U našem skladištu tona uglja staje od 3.950 do 16.400 dinara, a postoji i mogućnost kupovine na poček do Nove godine.
Na većini stovarišta u zemlji, najjeftiniji je i trenutno najprodavaniji sirovi ugalj “Kolubara”, čija je cijena od 3.750 do 3.950 dinara po toni. Slijedi potom “kostolac”, za koji valja platiti hiljadu dinara više, odnosno najčešće 4.840 dinara. Na listi najtraženijih svakako je i ugalj “vreoci”, gdje tona staje 8.780 dinara.
Za tonu uglja “banović” treba izdvojiti od 10.000 do 11.000 dinara. Od ostalog visokokaloričnog goriva, najtraženiji je mrki “ruski” kameni ugalj, koji košta 16.400 do dinara, a kada stigne nova isporuka, kažu, cijena će biti za oko 10 odsto viša i iznosiće 17.500.
– Ugalj iz uvoza skuplji je zbog rasta evra. Tona uglja “banović” i “đurđevik” je od 10.000 do 12.000 dinara – kaže Milan Petrović, vlasnik stovarišta ogrjeva u Beogradu. – Cijene su u odnosu na prošlu godinu povećane 20 odsto. Interesovanje je znatno veće nego ranijih godina, zato je i došlo do male nestašice, zbog male proizvodnje u rudnicima, pa je teško odgovoriti potrebama svih građana u kratkom roku.
Za prevoz ogrjeva potrebno je izdvojiti između 400 i 1.000 dinara u zavisnosti od kilometraže. Za sezonu treba najmanje pet tona uglja, ali u kombinaciji sa ogrjevnim drvetom. Kubik ogrjevnog drveta košta od 4.200 do 4.500 dinara.
Manja proizvodnja
U rudnicima “Kolubara” i “Kostolac”, kažu da im je proizvodnja na nivou prošlogodišnje. Jedino je 150.000 tona manje sirovog uglja u Kolubari. Problem je nastao, zato što je obustavljena proizvodnja na polju D, zbog preseljenja “Vreoca” i spora oko izmještanja mjesnog groblja. – Oprema za otkopavanje uglja, većim dijelom premještena je na siromašniji dio ležišta polje E. Iz tog uglja se teže izdvaja kvalitetniji ugalj za snabdjevanje stanovništva i taj deficit je, prije svega, zbog toga – kažu u EPS. Novosti