BANJALUKA, Srbijanska kompanija “Vino Župa” iz Aleksandrovca kriznu 2009. godinu završila je ostvarenjem zacrtanih planova.
“Vino Župa” je najveći prerađivač voća i grožđa u jugoistočnoj Evropi s prerađenih preko 150.000 tona godišnje. Jedan je od vodećih proizvođača alkoholnih i bezalkoholnih pića u regionu, što je svrstava među vodeće prerađivače u tom sektoru u jugoistočnoj Evropi, a osvojivši 24 odsto udjela na tržištu sokova zauzela je i lidersku poziciju u ovom segmentu u BiH. “Vino Župa” je jedan od najvećih srbijanskih izvoznika u oblasti agrara i kompanija koja otkupljuje najviše voća na prostorima bivše Jugoslavije, te jedan od od vodećih proizvođača alkoholnih i bezalkoholnih pića u regionu. Jadranko Lazić, direktor “Vino Župe” PJ Banjaluka, ističe da su trenutno njihovi najeksponiraniji brendovi na bh. tržištu voćni sokovi i nektari la vita, a da su u ekspanziji i župska vina. Župski sokovi i vina potiču iz oblasti poznate po nazivu “Srpska Šampanja”, koja se nalazi u centralnoj Srbiji kod grada Aleksandrovca. Ova oblast decenijama je sinonim za proizvodnju najboljih domaćih vina.
Pored ekspanzije u regionu župska i voćna vina posljednjih godina prave sve značajniji prodor na zapadnoevropska, te rusko i američko tržište.
Osim tržišta kompanija “Vino Župa” posljednjih godina značajno je proširila i proizvodne kapacitete. Pored matičnog preduzeća u Aleksandrovcu, u sastavu kompanije posluju i vinarija “Povardarie” u makedonskom gradu Negotinu i mostarski “Hepok”, koji je “Vino Župa” zajedno s “Amko komercom” iz Sarajeva kupila u oktobru 2008. godine.
“‘Hepok’ je kupljen 2008. godine i zatekli smo ga potpuno devastiranog, a njegovi vinogradi bili su uništeni i zapušteni. Koliko je urađeno u ovoj kompaniji dovoljno govori podatak da ona sada zapošljava 120 stalnih i 100 sezonskih radnika”, kaže Lazić.
On je istakao da se nakon privatizacije “Hepok” vratio tradiciji proizvodnje vrhunskih hercegovačkih vina među kojima su žilavka, blatina i kameno vino i proizvodnji dobro poznatih hercegovačkih brendova u oblasti žestokog alkoholnog pića.
“U ‘Hepoku’ planiramo obnoviti kompletan predratni proizvodni asortiman koji uključuje i proizvodnju sirupa, sokova i marmelada i vratiti stari sjaj jednoj od najpoznatijih fabrika i brendova bivše Jugoslavije”, rekao je Lazić.
Uz veliki asortiman vina i sokova, “Vino Župa” proizvodi i voćne kaše, koncentrate i zamrznuto voće, a veliki dio proizvodnje iz ovog segmenta prodaje vodećim svjetskim proizvođačima voćnih sokova i nektara, voćnih jogurta, marmelada i konditorskih proizvoda. U menadžmentu ove kompanije ističu da “Vino Župa” posjeduje najsavremeniju opremu u svim sektorima proizvodnje, vrhunsku laboratoriju i adekvatne skladišne kapacitete, kako gotovih, tako i poluproizvoda. U posljednjih šest godina komapnija je investirala više od 30 miliona evra u razvoj i proširenje svojih kapaciteta. Uz stručan kadar, ističu u kompaniji, to je osnova savremenog poslovanja “Vino Župe”. U kompaniji radi više od 100 tehnologa i inženjera različitih specijalnosti, koji mogu da odgovore zahtjevima proizvodnje u skladu sa svjetskim standardima. Standardi HACCP, ISO 9001:2001, Košir i Master su dokaz kvalitetnog rada i ulaznica za sva tržišta. Kvalitet proizvoda se kontroliše u vrhunski opremljenoj laboratoriji “Alfa Lab” kao dijelu kompanije. U pitanju je laboratorija koja je akreditovana za preko 250 metoda analiza i istraživanja u oblasti mikrobioloških i fizičko hemijskih analiza .
“Vino Župa”, između ostalog, posjeduje dvije najsavremenije hladnjače u regionu koje se nalaze u Aleksandrovcu i Brusu, čiji je skladišni kapaciteta preko 7.000 tona smrznutog voća. Zahvaljujući tim kapacitetima postali su jedan od vodećih izvoznika smrznutog voća u regionu.
Osim posjedovanja prestižnih sertifikata i povjerenja kupaca dokaz kvalitetnog rada kompanije “Vino Župa” je i veliki broj nagrada i priznanja za proizvode i poslovanje menadžmenta.
“Kompanija je 2008. godine na Novosadskom sajmu osvojila nagradu dvostrukog apsolutnog šampiona kvaliteta za proizvode od voća i povrća i voćne sokove, dok smo 2009. godine kao jedina komapnija iz Srbije koja se predstavila na Splitskom sajmu odnijeli čak deset nagrada, uključujući i titulu vicešampiona kvaliteta za voćne rakije”, navode u kompaniji.
“Vino Župa” najveći dio svog izvoza plasira u BiH, Crnu Goru, Makedoniju, Albaniju, dok veom značajnu količinu voćnih vina izvozi u Rusiju. Svoju ulogu na tržištu “Vino Župa” je ojačala otvaranjem mreže distributivnih centara u više zemalja regiona i Rusiji.
Istorijat kompanije
“Vino Župa” osnovano je 1956. godine ujedinjavanjem devet zemljoradničkih zadruga, koje su postojale u Župi poslije Drugog svjetskog rata.
Period od osnivanja preduzeća do privatizacije bio je veoma nestabilan i u njemu je zabilježeno mnogo uspona, ali i padova u poslovanju. Privatizacija koja je uslijedila, jedan je od najsvjetlijih primjera transformacije državnog kapitala u privatni u Srbiji. Prije privatizacije u “Vino Župi” je radilo tek 13 radnika, a danas ova kompanija broji više od 1.300 zaposlenih.
Najveći vinski sud na svijetu
“Vino Župa” poznato je i po velikoj atrakciji – najvećem vinskom sudu na svijetu kapaciteta 5,6 miliona litara.
Njegovu veličinu u kompaniji ilustruju podatkom da iz njega stanovnici cijele bivše Jugoslavije mogu da popiju po čašu vina i da ga ne isprazne. U “Vino Župi” ističu da su ovaj sud prošle godine, poslije 25 godina, prvi put potpuno napunili. Nezavisne novine