BANJALUKA, Privredna komora Republike Srpske insistiraće da se u nacrtu Ekonomske politike za narednu godinu izdvoje znatno veća sredstva za razvoj tehnologija, kako bi se podstakli privredni subjekti i pojedinci da nova tehnološka rješenja lakše pretvore u proizvod, poručeno je na naučno-stručnom skupu “Tehnološke inovacije – generator privrednog razvoja” u Banjaluci.
Direktor Sektora granskih udruženja u Privrednoj komori Republike Srpske Pero Ćorić rekao je da u privrednim društvima Srpske ima pojedinačnih inovacija, ali da one nisu dobile očekivanu dinamiku.
On je podsjetio da su Republika Srpska i zemlje regiona izgubile velike privredne subjekte koji su imali svoje marketinške sisteme i istraživačko-razvojne centre, i dosta naivno prioritet dale malim i srednjim preduzećima, zbog čega je neophodan povratak takvim sistemima.
“Poznato je da ogromne fabrike kao što su `Boš`, `Simens` i `Folksvagen` nisu ugašene, već imaju jake istraživačke centre, a kod nas oni mogu donijeti rezultate i onda vrlo lako uposliti mala i srednja preduzeća kao podršku”, rekao je Ćorić.
On je izrazio zadovoljstvo činjenicom da Ministarstvo nauke i tehnologije podržava ovakve naučne skupove, te i zbog činjenice da je prošle godine usvojen Zakon o naučno-istraživačkoj djelatnosti i tehnološkom razvoju.
Ćorić je dodao da je zadatak Ministarstva nauke i tehnologije da, uz podršku Privredne komore, izradi svojevrstan katastar privrednih subjekata i pojedinaca koji imaju inovacije, kako bi se stručno mogla pratiti mogućnost njihove primjene i da bi resorno ministarstvo sufinansiralo samo registrovana tehnološka rješenja.
On ističe da mala i srednja preduzeća nemaju finansijskih sredstava da tehnološke inovacije pretvore u konkretne proizvode.
Predstavnik Sektora za transfer znanja u Privrednoj komori Srbije Danica Mićanović rekla je da vlade zemalja regiona moraju raditi na stvaranju dobrog poslovnog ambijenta stimulisanjem tehnoloških inovacija, s obzirom da se sada uglavnom stimuliše razvoj infrastrukture, sa niskom inventivnošću privrede i jeftinom radnom snagom.
Ona je dodala da se intelektualni inovacioni kapital mora ugrađivati u ekonomske strategije svih preduzeća i da Privredna komora Srbije svaki mjesec organizuje promociju po jedne inovacije kako bi se ponudila tržištu, te organizuje sajmove isključivo inovacionih tehnologija.
Prema njenim riječima, Srbija je pristupila Evropskom patentnom zavodu i osnovala Inovacioni fond, te uspostavila registar inovacionih kompanija u Ministarstvu za nauku i tehnološki razvoj sa ciljem podrške ovoj oblasti.
“Inovacioni fond omogućava finansiranje ideje i tehnologije do pilot postrojenja do 80.000 evra bespovratnih sredstava, a u narednoj fazi i do 300.000 evra, sve do serijske proizvodnje”, istakla je Mićanovićeva.
Osnivač Inovacionog centra za seizmičko inženjerstvo iz Beograda Zoran Petrašković rekao je da ova ustanova ima jedinstvenu laboratoriju za modelska dinamička ispitivanja i da je kroz jednostavne pristupe i tehnologiju zaštićenu sa 12 patenata u Srbiji, Americi i Australiji, uspjela da stvori desetine proizvoda za povećanu sigurnost objekata od potresa, koji se uspješno plasiraju širom svijeta.
Inženjer i inovator Željko Petrić rekao je da njegov tim ima komercijalni informatički proizvod i da njegov plasman korisnicima nije težak.
On je rekao da Savez inovatora ima veliki značaj, jer je omogućio prezentovanje njihove druge inovacije, velike radne ćelije za remont trafo-stanica u Republici Srpskoj.
“Na ovaj način bi se u Srpskoj omogućilo pokretanje posla, koji se sada obavlja u Makedoniji ili Srbiji”, rekao je Petrić.
Prema njegovim riječima, Ministarstvo nauke i tehnologije je imalo fond od 18.000 KM za koji su aplicirali mnogi, ali ekvivalentan sistem radnoj ćeliji za remont trafo stanica košta 230.000 švajcarskih franaka, pa je zbog nedostatka sredstava rad na prototipu zaustavljen u završnoj fazi.
Organizator naučnog skupa “Tehnološke inovacije – generator privrednog razvoja” su Privredna komora i Savez inovatora Srpske, uz pokroviteljstvo Ministarstva nauke i tehnologije Republike Srpske. Srna