BANJALUKA, Ekonomska politika Republike Srpske /RS/ za 2008. godinu predviđa rast bruto društvenog proizvoda od najmanje 8,5 odsto, što je više nego što planiraju zemlje u okruženju, izjavio je danas savjetnik ministra finansija RS Milenko Krajišnik.
“Na taj način pokušavamo da smanjimo jaz između nas i razvijenih zemalja EU”, rekao je Krajišnik Srni.
On je naveo da Ekonomska politika RS za 2008. godinu predviđa rast industrijske proizvodnje po stopi od 12 odsto i smanjenje nezaposlenosti na nivo ispod 30 odsto.
“Prema podacima Zavoda za statistiku RS, nezaposlenost u 2006. godini bila je 36 odsto, a na kraju ove godine iznosiće 33,7 odsto”, naglasio je Krajišnik.
Ekonomska politika za 2008. predviđa i povećanje izvoza od 12 odsto i povećanja uvoza od pet odsto, što bi dovelo do pokrivenosti uvoza izvozom od 55 odsto u odnosu na sadašnjih 50 odsto, kao i smanjenje udjela javne potrošnje u bruto društvenom proizvodu na 37,4 odsto sa sadašnjih četrdesetak.
Prema Krajišnikovim riječima, za ovaj strateški dokument karakteristično je što je usmjeren na pokretanje novog investicionog ciklusa.
“To podrazumijeva realizaciju Razvojnog programa RS koji predviđa 220 miliona KM javnih investicija i oko 480 miliona investicija u privredu i infrastrukturu, računajući ranije urađeni program javnih ulaganja”, naveo je Krajišnik.
On je rekao da je jedna od karakteristika Ekonomske politike RS za 2008. nastavak procesa privatizacije.
“Taj proces traje već deset godina i pokušali smo definisati mjere koje će ga privesti kraju u 2008. godini – realizovati programe privatizacije za pojedina preduzeća i sačiniti programe privatizacije za sva preduzeća koja ih još nemaju”, naveo je Krajišnik.
On je naglasio da je za narednu godinu planirano jačanje finansijske discipline, posebno u javnim finansijama, vođenje budžetske politike u kojoj će budžet biti uravnotežen ili sa tendencijom blagog suficita, nikako deficita, kao i nastavak reforme poreskog sistema i suštinski ulazak u reformu penzionog sistema.
“Očekujemo da će u 2008. godini biti usvojena strategija reforme penzionog sistema i da će se početi sa njenom realizacijom. Razvojni program predviđa početnih 200 miliona KM za reformu penzionog sistema kojima će se pokriti tranzicioni trošak čiji se konačan iznos u ovom momentu ne može predvidjeti”, rekao je Krajišnik.
Prema njegovim riječima, karakteristike Ekonomske politike RS za 2008. su i uređenje uslova na tržištu, odnosno uvođenje fiskalnih kasa koje će smanjiti sivu ekonomiju, kao i dalje smanjivanje i konačno regulisanje unutrašnjeg duga RS.
“Očekujemo izdavanje obveznica za obaveze koje proizilaze po osnovu unutrašnjeg duga RS i otplatu dijela tog duga, što će biti nastavak politike vođene i u ovoj godini prema staroj deviznoj štednji i prema nekim drugim obavezama po osnovu unutrašnjeg duga”, naglasio je Krajišnik.
On je podsjetio je da će nivo unutrašnjeg duga RS sa 63 odsto učešća u bruto društvenom proizvodu 2005. godine, u 2008. biti sveden na oko 40 odsto, što se, kako je rekao, uklapa u kriterijume koje postavlja Evropska komisija i za sadašnje i za buduće članice EU.
Prema njegovim riječima, Ekonomska politika za 2008. predstavlja kontinuitet ekonomske politike iz 2006. i 2007. godine, a jedan od razloga za to jeste relativno kasno usvojena Ekonomska politika za 2007. zbog čega mnoge mjere nisu realizovane, pa su preuzete i u ovom dokumentu.
Drugi razlog su nepromijenjeni dugoročni ciljevi, a to su održiv makroekonomski rast, izgradnja društva zasnovanog na znanju, uravnotežen regionalni razvoj, povećanje zaposlenosti, standarda stanovništva, zaustavljanje socijalnog raslojavanja i smanjenje siromaštva, priključenje EU putem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i korištenje njegovih mogućnosti, smanjenje kriminala i korupcije i racionalizacija i povećanje efikasnosti državne uprave.
Prema Krajišnikovim riječima, neke od mjera iz ove godine sadržane su u dokumentu za 2008., a biće i u dokumentu za 2009. jer su takvog karaktera da ne mogu biti realizovane za jednu godinu.
On je naglasio da je veoma važno da ovaj dokument bude usvojen što prije kako bi se odmah nakon Nove godine pristupilo realizaciji nekih mjera predviđenih za prvi kvartal 2008.
Prijedlog dokumenta Ekonomska politika za 2008. godinu poslanici Narodne skupštine RS razmatraće sutra kao jedinu preostalu tačku dnevnog reda šeste posebne sjednice, koja je prekinuta 17. decembra.