VAŠINGTON, Plan američkog predsjednika Baraka Obame da se izbori sa nejednakošću u primanjima u SAD mogla bi da ugrozi slaba ekonomska prognoza, ocijenjuje Rojters.
U predstavljenom Prijedlogu budžeta za 2016, Bijela kuća je snizila niz ekonomskih prognoza, predviđajući slabiji privredni rast, slabiju inflaciju i niže kamatne stope u odnosu na očekivanja zvaničnika prije samo godinu dana, i to pored toga što se očekuje da će se nezaposlenost u toku ove godine spustiti do ciljnog nivoa od 5,2 odsto.
“U 21. vijeku, realni američki bruto domaći proizvod biće po svoj prilici niži nego u prethodnim vijekovima”, navodi se u prijedlogu budžeta, “teškom” 3,99 biliona dolara, kojim su predviđeni programi za podizanje standarda srednje klase, kao i viši porezi za korporacije i bogate Amerikance. Novi budžet predviđa potrošnju oko 240 milijardi dolara veću u odnosu na tekuću godinu.
Ekonomska vizija predstavljena u Obaminom planu još je pesimističnija, imajući u vidu da uključuje posljedice povećanja potrošnje na infrastrukturu i obrazovanje, kao i izmjene poreske i imigracione politike.
Podrška budžetu od strane republikanaca, koji drže većinu u Kongresu, vjerovatno će, kako se navodi, izostati pošto su oni prethodno blokirali zakon o reformisanju imigracione politike u Predstavničkom domu (donjem domu Kongresa).
Bijela kuća predviđa da će stopa nezaposlenosti u 2017. pasti na 4,9 odsto, ali čak ni to ne bi dovelo do značajnijeg rasta plata i cijena, navodi Rojters.
Zvaničnici očekuju da će se kamatne stope stabilizovati ispod istorijskih prosjeka, dok će inflacija ostati niska još godinama.
Druge razvijene ekonomije suočavaju se sa sličnim problemima i polako priznaju da je njihov dugoročni potencijal za rast ograničen. Američka vlada već duže pritiska evropske zemlje, prije svega Njemačku, da reaguju na situaciju u svjetskoj privredi i povećaju javnu potrošnju u svjetlu slabe tražnje od strane domaćinstava i preduzeća. Tanjug