BEOGRAD, Određivanje roka od četiri nedjelje za prijem pacijenata trebalo bi da primora specijalističe službe u domovima zdravlja i bolnicama da budu efikasnije. Svi pacijenti koji duže čekaju, prema novoj organizaciji rada u zdravstvu, mogu da “pretrče” kod privatnika. Troškove njihovog liječenja kasnije će da plati zdravstvena ustanova u kojoj nisu mogli da budu pregledani za 30 dana.
To se domovima zdravlja i bolnicama uopšte ne isplati, jer su cijene pregleda kod privatnika čak i do 10 puta više nego one po kojima državne ustanove fakturišu usluge Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje.
Pacijentima je još prije više od godinu dana dato pravo da naplate troškove pregleda, koje u zdravstvenim ustanovama u mreži javnog zdravstva nisu mogli da dobiju za mjesec dana. Ali, malo ko je uspio da refundira troškove. Razlog je što je uslov za refundaciju, između ostalog, bila potvrda zdravstvene ustanove da pacijent u predviđenom roku ne može da bude primljen. Zdravstvene ustanove su odbijale da izdaju takve potvrde, jer bi im RZZO kasnije umanjio davanja.
– Sada pacijenti neće morati da pribavljaju takvu potvrdu iz zdravstvenih ustanova, a zahtjev za refundaciju troškova liječenja kod privatnika podnosiće samo uz uput na koji je upisan datum zakazanog prijema u državnu ustanovu i ovjeren pečatom – objašnjava Vladan Ignjatović, pomoćnik direktora RZZO. – Pacijenti će, kada ova odluka RZZO dobije saglasnost Vlade Srbije, da traže refundaciju troškova samo za prvi specijalistički pregled koji u državnom zdravstvu ne mogu da dobiju za mjesec dana, ali ne i za dijagnostiku i procedure na koje se inače duže čeka.
Dr Nevena Dimitrijević, ljekar u Domu zdravlja “Voždovac”, ne vjeruje da će izmjenjena pravila mnogo pomoći pacijentima.
– Pacijenti najduže čekaju na pregled kod endokrinologa, gastroenterologa, hematologa – upozorava dr Dimitrijević. -Čekaju i od tri do šest mjeseci. Bojim se da će klinike odbijati da upisuju datum zakazanog pregleda na uput, kao što su odbijale da daju potvrde da pacijent ne može biti pregledan za mjesec dana. Bolnice, jednostavno, neće da snose odgovornost što ne mogu da prime pacijenta.
Ugroženo zdravlje
Prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije o liječenju dijabetičara, za šta smo zahvaljujući RZZO dodatno edukovani, pacijent za najviše šest mjeseci mora da pređe na insulin ako terapija lijekovima nije dala rezultate – objašnjava dr Dimitrijević. – Na prvi pregled endokrinologa pacijent čeka najčešće šest mjeseci, sa visokim šećerom u krvi (15-20), i to naravno dodatno ugrožava njegovo zdravlje.
Sporna cijena
Ljekarska komora Srbije trebalo bi da utvrdi cijenu pregleda, da se ne bi praznila kasa osiguranja plaćanjem pregleda privatnicima po nerazumno visokim cijenama – upozorava dr Nevena Dimitrijević. Novosti