BEOGRAD, Mala i mikro preduzeća u Srbiji imaju mali kapital a i on je ugrožen, nedostaju im stručni kadovi a finansijska pomoć države je skromna i nedovoljna.
Sadašnji ambijent u zemlji ne ide na ruku razvoju malih i srednjih (MSP), bez obzira na to što se potencira da je njihov razvoj kičma razvoja svake pa i srpske privrede, saopštila je Privredna komora Srbije (PKS) poslije održanog Okruglog stola posvećenog njihovom razvoju.
MSP zapošljavaju 67 odsto svih zaposlenih u Srbiji, ostvaruju 66 odsto ukupnog prometa i 46 odsto izvoza. Domaća MSP nisu konkurentna i inovativna, rijetko se i u malim količinama bave izvozom, kaže Milan Lalović, potpredsednik Privredne komore Srbije, i naglasio da se moraju donijeti zakoni koji će podsticati stvaranje novih i razvoj postojećih MSP.
Boško Stanisavljević, predsjednik Foruma MSP, navodi da je veoma važno što Evropska unija sve češće donosi propise koji stvaraju povoljan ambijent za razvoj MSP i insistira da se takvi elementi uključe i u domaće zakonodavstvo koje se odnosi na razvoj MSP.
Srbija i Hrvatska praktično su lideri u razvoju preuzetništva na Zapadnom Balkanu i u Jugoistočnoj Evropi. Ono što je zamjereno od strane Evropske komisije je što sporo prelazimo sa faze priprema i definisanja politike razvoja MSP na fazu sprovođenja.
PKS je podsjetila da je u EU usvojen Akt o malom biznisu koji se najčešće doživljava kao novi zakon, a od iduće godine, sem na članice EU, primenjivaće se i na zemlje Zapadnog Balkana i Tursku.
I u Evropi MSP žele bolji ambijent za razvoj, veće finansijske podsticaje, a kao prepreke navode poreske i procedure kod javnih nabavki. Posebno je važno što se priprema izmjena direktiva o plaćanju, tako da država mora svoje račune da plati malim i srednjim preduzećima najkasnije za 30 dana. Ta inicijativa je vrlo važna i za srpska MSP, rečeno je u Privrednoj komori Srbije. Beta