BEOGRAD, Gubici zbog blokade prodaje robe srpskih firmi na Kosovu mogu se mjeriti milionima dolara i njih će kompanije koje su pogođene tom necarinskom barijerom teško moći da nadoknade, ocijenila je danas Privredna komora Srbije (PKS).
“Proizvodnja na Kosovu i Metohiji, koja je zasnovana na repromaterijalu iz Centralne Srbije, je praktično stala a plasman roba je onemogućen”, navodi PKS.
Ukoliko se u najskorije vrijeme ne iznađe način za prevazilaženje nastalog zastoja u prometu roba, privreda Kosova će pretrpjeti trajne posljedice, koje će se teško sanirati, ocijenila je Privredna komora Srbije.
Mjera prištinske administracije, kako se dodaje, neće doprinijeti povećanju prometa, investicija, ni zaposlenosti na teritoriji UNMIK Kosova, a drastično će povećati obim robe čiji se promet odvija u sivoj zoni, što će dovesti do poskupljenja i nanijeti štetu prije svega potrošačima.
Među firmama koje su isporučivale ili kupovale robu na Kosovu, izdvajaju se Elektroprivreda Srbije, Potisje iz Kanjiže, NIS, Knežević Petrol, Svislajon, kruševačka Merima, Tetra pak Prodakšn (Production) iz Beograda i cementara Holcim.
Firme koje imaju najviše štete od necarinskih barijera, jer su nabavljali robu sa Kosova, su Žitoprerada DM iz Novog Bečeja, koncern Farmakom iz Šapca, Fabrika akumulatora Sombor, Bradva plus iz Sremskih Karlovaca, Rudnap grupa iz Beograda, Forest fud iz Kruševca i Vudlend (Woodland) Impeks iz Sremske Mitrovice, pokazuju podaci PKS.
Privredna komora Srbije sve vrijeme aktivno učestvuje u sagledavanju nastalih problema i iznalaženju modaliteta za njihovo prevazilaženje, odmah nakon što je Priština 20. jula 2011.godine uvela embargo na nabavku roba iz Srbije.
Komora je, u ime privrede Srbije, izrazila duboku zabrinutost zbog najave embarga (26. maja) na dopremu robe iz Srbije, čime se značajno umanjuju pozitivni efekti primjene CEFTA sporazuma. PKS je ukazala da ovakvi koraci Prištine štete privrednom oporavku i prosperitetu regiona u cjelini.
Rezultat te inicijative je da Vensan Dežer, šef Delegacije EU u Beogradu, navodi da je Evropska komisija obeshrabrivala uvođenje carine i kosovskih carinskih pečata za dopremu robe iz Srbije. Dežer u pismu PKS navodi stav EK da “sve strane moraju u potpunosti poštovati CEFTA sporazum koji predviđa posebne uslove za rješavanje sporova i neophodnost da ih ispune svih osam CEFTA potpisnica.”
Potpisnice Cefta sporazuma 2006. obavezuju se da omoguće slobodnu trgovinu na svojoj teritoriji na bazi evropskih standarda i standarda Svjetske trgovinske organizacije. Do sada, postignuta je potpuna liberalizacija prometa industrijskom robom, a u oblasti poljoprivrede se primjenjuju određene mjere zaštite tržišta u skladu sa propisima EU i STO, s tim da nijedna potpisnica ne može jednostrano donijeti mjere kojima štiti sopstveno tržište.
Shodno tome, administracija u Prištini je drastično prekršila CEFTA sporazum kada je donijela odluku o embargu na promet robe iz Srbije, ističe PKS.
U prethodnoj godini registrovani promet robe Srbije sa Kosovom imao je vrijednost od oko 400 miliona dolara, od čega je iz Srbije isporučeno robe u vrijednosti od 391,3 miliona dolara, dok je sa teritorije Kosova i Metohije u druge delove Srbije dopremljeno robe u vrijednosti od 4,03 miliona dolara, pokazuju podaci PKS.
Za prvih šest mjeseci 2011. godine iz Srbije je otpremljeno robe u vrijednosti od 202,8 miliona dolara, što je povećanje od 15 odsto u odnosu na prvih šest mjeseci 2010.
Za sada mjere koje je preduzela PKS nisu dale rezultate, a nelegalna odluka vlasti u Prištini se primjenjuje. Beta