BANJALUKA, Predsjednik Privredne komore Republike Srpske (RS) Borko Đurić smatra da mjere Vlade RS za ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize pružaju velike mogućnosti i da ih treba podržati, uz uslov da budu primjenjene na svim nivoima i strukturama kao što su sindikati, udruženja, savezi, ali i među građanima, penzionerima, kako bi svako od njih dao doprinos na njihovom provođenju.
“Svako iz svog ugla treba da iznese stavove iz oblasti kojoj pripada, da bismo održali socijalni status u RS. Bitno je da se nosioci realizacije mjera odrede, posebno o dinamici i prioritetima mjera, te da se prate postignuti efekati u provođenju mjera”, rekao je Đurić danas na sjednici Narodne skupštine.
On je ocijenio da je najvažnije pitanje koliko su svi spremni aktivno učestvovati u provođenju tih mjera.
“Pored svih prijetnji koje nosi finansijska kriza, ima dovoljno načina i mogućnosti da prevaziđemo krizu ako budemo na odgovorajući način primijenili mjere”, smatra Đurić.
Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić rekla je da je Sindikat dao doprinos kreiranju mjera i da su pojedine stavke ugrađene u taj dokument.
“Važno je donijeti brze i efikasne mjere, koje će donijeti rezultat, a to je sačuvano svako radno mjesto. Sve mjere i političke odluke neće imati smisla, ako ih ne sačuvamo”, smatra Mišićeva.
Mišićeva je rekla da su zaposleni zabrinuti za radna mjesta i da ih brine priča o kamatama komercijalnih banaka, jer su prinuđeni da dižu kredite.
“Insisitiramo na kontroli provodivosti mjera i tražimo od Poreske uprave i nadležnih inspektora da budu u punom kapacitetu i na raspolaganju onima koji traže kontrolu. Ukoliko ne bude kontrole provođenja mjera, neće se postići mnogo”, ocijenila je Mišićeva.
Ona je rekla da se više ne bi smjelo dešavati da Poreska uprava ne reaguje prema preduzeću koje pet godina ne plaća doprinose.
Mišićeva je navela da treba pomoći preduzećima koji se bave proizvodnjom i stimulisati ih podsticajima.
Predsjednik Konfederacije sindikata RS Obrad Belenzada rekao je da podržava pomoć preduzećima i poslodavcima, ali da to istovremeno ne mora značiti i pomoć radnicima.
Belenzada se saglasio da inspekcijski organi moraju pojačati rad, dodajući da mora biti više odgovornosti svih.