BEOGRAD, Nijedna od najvećih srpskih pivara, kao i kompanija „Knjaz Miloš”, ne nabavlja flaše iz staklare u Paraćinu, već ih uvoze iz inostranstva.
Skoro 90 odsto pivara u Srbiji staklenu ambalažu uvozi iz inostranstva, uprkos tome što je staklara u Paraćinu jedna od najvećih u regionu! Flaše se najviše uvoze iz Hrvatske, a proizvođači piva i ostalih mineralnih voda tvrde da na domaćem tržištu ne postoji nijedna staklara koja zadovoljava njihove standarde.
Jedna od najvećih pivara u Srbiji „Karlzberg”, kao i „Valjevska” i „Apatinska pivara”, ali i „Knjaz Miloš„, staklenu ambalažu za svoja pića naručuju od stranih staklara. Flašice se mahom naručuju od hrvatske kompanije „Vetropak straža”. Vršačka pivara je jedina koja je nedavno raskinula ugovor sa Hrvatima i počela da sarađuje sa paraćinskom staklarom.
Bez objašnjenja
Zanimljivo je da većina pivara nije raspoložena da detaljnije priča na ovu temu. Čak ni u paraćinskoj staklari nisu željeli da razgovaraju o razlozima zbog kojih srpske firme ne naručuju ambalažu od njih. Jedino su u „Valjevskoj pivari” otvoreno govorili o saradnji sa Hrvatima.
– Staklenu ambalažu za naše pivo, tradicionalno „valjevsko” i „atlas pils”, uvozimo iz Hrvatske od kompanije „Vetropak straža”. Ranije smo ambalažu uzimali od Srpske fabrike stakla Paraćin, ali kako oni ne prave vrste boca koje nama odgovaraju, počeli smo da naručujemo u inostranstvu – kazali su za Press u toj pivari.
U kompaniji „Karlzberg”, koja proizvodi piva „lav”, „tuborg”, „holsten” i „karlzberg”, iako su rekli da ambalažu uvoze iz Hrvatske, nisu htjeli da iznose detalje.
– Koliko znamo, staklene boce za pivo uvoze se iz Hrvatske, ali kako niko od nadležnih nije trenutno tu, ne možemo detaljnije da razgovaramo na tu temu – kazali su nam u menadžmentu „Karlzberga”, u kome, prema njihovim riječima, danima nije bilo nikoga ko je zadužen za nabavku.
Prema nezvaničnim informacijama, i kompanija „Knjaz Miloš„ staklenu ambalažu takođe nabavlja od hrvatskog „Vetropaka”. U „Knjazu” o tome, međutim, ne žele da govore za medije.
U „Apatinskoj pivari” su nam rekli da oni uvoze staklenu ambalažu iz inostranstva, ali nisu htjeli da kažu iz koje zemlje.
– „Apatinska pivara” je primorana, baš kao i 90 odsto srpske industrije piva, da staklenu ambalažu uvozi iz inostranstva jer na domaćem tržištu ne postoji dobavljač koji može da zadovolji standarde savremene pivarske industrije. Iskreno se nadamo da će u bliskoj budućnosti biti dobavljača koji će moći da ponude konkurentnu pivsku bocu i zadovolje naše potrebe sa stanovišta kvaliteta, cijene, specifikacija, namjene i kapaciteta. U tom smislu „Apatinska pivara” bi rado razmotrila saradnju sa domaćim dobavljačima i doprinijela daljem oporavku domaće proizvodnje – naveli su u toj kompaniji.
Staklara na potezu
U kompaniji „Srbijagas”, koja je vlasnik srpske staklare „Paraćin”, na drugoj strani, tvrde da imaju širok asortiman staklene ambalaže i najavljuju konferenciju za medije na tu temu.
– Za desetak dana ćemo imati konferenciju za novinare, a prije toga ne želimo da pričamo ništa vezano sa staklaru – rekli su u „Srbijagasu”.
U hrvatskoj staklari „Vetropak straža” nisu željeli za Press da komentarišu saradnju sa srpskim kompanijama.
– Nažalost, ne možemo medijima da dajemo informacije vezane za naše kupce, pa tako ni detalje saradnje sa vašim pivarama – kazali su nam u „Vetropak straži”, čiji najveći dio prodaje na tržištu zauzima upravo ambalaža za pivo i gazirana piće i sokove, koja čini skoro 70 odsto.
Uvoz vrijedan 55 miliona evra
Prema podacima Privredne komore Srbije, u toku prošle godine Srbija je uvezla pivskih flaša u vrijednosti od 55 miliona evra. U 2010. godini očekuje nas isti rezultat.
U Beogradskoj industriji piva (BIP) naveli su da za nepovratnu staklenu ambalažu za pivo od 0,33 litra plaćaju oko osam do devet dinara po komadu. Lako se dolazi do podatka da za 500.000 flaša, koliko mjesečno naruči, ova pivara plaća oko 4,5 miliona dinara. Na godišnjem nivou to je oko 54 miliona dinara po jednoj pivari. Press